Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień w Kościele. Duchowni proszą o zachowanie zasad bezpieczeństwa
Msze w Niedzielę Palmową w kościołach archidiecezji warmińskiej odbędą się zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami. Nie ma szczególnych zaleceń.
Ksiądz dr Marcin Sawicki, rzecznik prasowy archidiecezji warmińskiej, zaapelował do wiernych i duszpasterzy, by przestrzegali wszystkich zasad, które zostały ostatnio wprowadzone. Przypomniał, że w kościołach i miejscach kultu od soboty będzie mogła przebywać jedna osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu dystansu półtora metra. Trzeba mieć także maseczki i zdezynfekować ręce przed wejściem do świątyni.
Ksiądz Sawicki dodał, że nabożeństwa Wielkiego Tygodnia także odbywać się będą z zachowaniem obostrzeń sanitarnych
W Wielką Sobotę w kościołach będą święcone pokarmy, ale można też samemu je pobłogosławić przed śniadaniem wielkanocnym – poinformował rzecznik.
Kuria nie wydała szczególnych zaleceń w sprawie procesji rezurekcyjnych w Niedzielę Wielkanocną.
Przewodniczący KEP prosi o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa
Apel o bezpieczne obchody Wielkiego Tygodnia i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego skierował do kapłanów i wiernych świeckich arcybiskup Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że dla katolików i chrześcijan na całym świecie to najważniejsze święta, które kolejny raz będziemy obchodzić w czasie pandemii. Zwrócił się też o przestrzeganie zasad sanitarnych.
Święta Wielkanocne to dla katolików najważniejszy moment w roku. Przewodniczący Episkopatu poprosił osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. Arcybiskup Stanisław Gądecki dodał jednak w apelu, że transmisje nie zastąpią uczestnictwa w mszy świętej.
Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy świętej, jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów
– napisał hierarcha.
Przewodniczący KEP podkreślił duchowe potrzeby człowieka.
Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia
Arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych.
W środę we wspólnym komunikacie minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński zaapelowali do proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązującego limitu liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach.
Nikt nie chciałby, by doszło do zamknięcia kościołów, nikt nie chciałby, by dostęp do nich był ograniczony, bo (…) jest to rzecz niezwykle ważna dla dobra duchowego każdego z nas. Tym niemniej musimy podjąć wspólny wysiłek, by do takiej sytuacji właśnie nie doszło
– powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.
Autor: W. Chromy / IAR
Redakcja: K. Ośko