Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie żyje Ryszard Tomczyk. Artysta i publicysta od lat tworzył kulturę w Elblągu. Miał 89 lat

Ryszard Tomczyk miał 89 lat

Zmarł Ryszard Tomczyk – honorowy obywatel Elbląga, współtwórca i były dyrektor Galerii EL. Miał 89 lat.

To wielka strata nie tylko dla Elbląga, ale i całego środowiska artystycznego. Ryszard Tomczyk zajmował się wieloma dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, literaturą, krytyką teatralną oraz literacką. Był publicystą i recenzentem kultury, autorem licznych publikacji książkowych. W latach 1980-87 był dyrektorem Galerii EL.

Ryszard Tomczyk swoje prace plastyczne wystawiał na ponad 40 ekspozycjach indywidualnych oraz kilkudziesięciu zbiorowych. Był współzałożycielem i prezesem Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Zainicjował powstanie takich pism jak Elbląski Magazyn Ilustrowany, czy Tygiel. W 1996 roku otrzymał Nagrodę Wojewody Elbląskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, a za 2005 roku w dziedzinie „Kultura” otrzymał Nagrodę Prezydenta Elbląga. W czerwcu 2011 roku Rada Miejska przyznała mu tytuł honorowego obywatela Elbląga.

Za swoją twórczość artystyczną i działalność społeczną był wielokrotnie nagradzany, w tym Złotym Krzyżem Zasługi, dwukrotnie nadaną odznaką Zasłużonego Działacza Kultury oraz Medalem dla Zasłużonego Działacza Kultury.

Fot. Adobe Stock.com

Autor: A.Pastuszka
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, kultura, sztuka, Elbląg, malarstwo, Galeria El, rysunek
Port Morski w Elblągu czekają kosztowne inwestycje. Po przekopie Mierzei Wiślanej wzrośnie jego rola

Prawie 200 milionów złotych kosztować mają inwestycje, które przygotują Port Morski w Elblągu do przyjmowania statków i towarów po otwarciu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Kluczowe...

Zamknij
RadioOlsztynTV