Aktualności
Nawet 70 procent dzieci w przedszkolach i 40 procent w szkołach ma zaburzenia mowy. Dziś przypada Europejski Dzień Logopedy
Na zaburzenia mowy wskazują wyniki badań przesiewowych prowadzonych przez logopedów. Okazuje się, że są szkoły, w których brakuje opieki logopedycznej.
Przyczyn zaburzeń mowy może być wiele. Najczęściej są to: szybkie tempo życia, brak czasu na rozmowy, ale także nieprawidłowe oddychanie. Alergie mają wpływ na to, że wiele dzieci oddycha przez usta, a nie przez nos. Problemem jest też nadopiekuńczość rodziców, którzy podają papki zamiast twardszych pokarmów także dużym dzieciom. Przez to wszystko dzieci nie ćwiczą narządów mowy. Zdaniem dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz z Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM, sytuacji nie poprawia też system opieki logopedycznej w szkołach.
W Olsztynie uczniowie i przedszkolaki mają okazję pobawić się z logopedami i sprawdzić, nad czym warto popracować, by mówić wyraźniej i z lepszą dykcją. Akcja została zorganizowana z okazji Europejskiego Dnia Logopedy przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.
Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago
(bsc)
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Aktywni i kompetentni. Unijny projekt pomaga w zdobyciu nowych umiejętności
- Ruszył cykl spotkań z uczniami z Braniewa. "Rozmawiamy o konsekwencjach palenia"
- Zielona szkoła dla dzieci powodzian. Mazury odwiedziło kilkuset uczniów
- Rośnie liczba niebieskich kart. Konferencja o dzieciństwie bez przemocy