Napiszą E-ncyklopedię WiM
Ruszył kolejny etap budowy wirtualnej E-ncyklopedii Warmii i Mazur. Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie podpisało umowę o współpracy z olsztyńskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Przy tworzeniu kompendium wiedzy będą pomagali także m.in. historycy, ekonomiści i ekolodzy z uniwersytetów w Olsztynie, Łodzi i Toruniu. Na czele komitetu redakcyjnego stoi profesor Norbert Kasparek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jego zdaniem E-ncyklopedia będzie portretem definiującym, opisującym i promującym region.
Kompendium będzie miało 7 tysięcy haseł, opisujących 12 różnych dziedzin życia Warmii i Mazur. Zawarte w nim pozycje będą sprawdzone, wiarygodne i napisane przystępnym językiem – powiedział Marcin Kapłon, zastępca dyrektora olsztyńskiego Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych.
Hasła będą przygotowywali głownie doktoranci z województwa warmińsko-mazurskiego, a nad poprawnością będą czuwali eksperci. Każda pozycja będzie miała co najmniej jeden załącznik ze zdjęciem, mapą czy filmem. Do końca tego roku ma zostać opracowanych 2200 haseł. Całe kompendium ma być gotowe w listopadzie przyszłego roku.
Z kolei od stycznia 2015 roku będzie można się w nim rejestrować i aktualizować hasła. E-ncyklopedia będzie połączona z Leksykonem Warmii i Mazur. W sumie, razem z leksykonem, w wyszukiwarce będzie dostępnych 13 tysięcy pozycji. Prezentacja roboczej wersji portalu jest planowana na początek stycznia przyszłego roku. (am/as)