Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Najwyższa Izba Kontroli: Żuławy nadal zagrożone powodziami

Fot. M. Rudy

Pomimo wielu działań Żuławy nadal są mocno zagrożone powodziami. Tak wynika z ostatniej kontroli przeprowadzonej przez NIK.

Jak oceniła Najwyższa Izba Kontroli, choć zrealizowane przez Wody Polskie działania zwiększyły skuteczność ochrony przeciwpowodziowej Żuław, to jednak poziom tej ochrony w dalszym ciągu jest niewystarczający. Na inwestycje związane z ochroną Żuław w latach 2018-2023 wydano ponad 221 milionów złotych.

Wiele kluczowych działań, które zostały wstrzymane w związku z brakiem funduszy, wciąż czeka na realizację. Brakuje ponad miliard złotych. Takich niezrealizowanych zadań, uznanych za priorytetowe dla ograniczenia ryzyka powodziowego, było 89 na 95. Odrębnym problemem pozostaje rosnąca populacja bobrów europejskich, które niszczą infrastrukturę przeciwpowodziową. Na likwidację bobrzych tam i naprawę szkód wydano prawie 9 mln złotych.

Najwyższa Izba Kontroli zawnioskowała do Ministerstwa Infrastruktury o zapewnienie Wodom Polskim środków na realizację najistotniejszych zadań. Z kolei do Wód Polskich – o złożenie do wojewodów wniosków o przyjęcie planów utrzymania wód na Żuławach oraz wzmocnienie nadzoru nad działalnością jednostek terenowych.

Posłuchaj relacji Michaliny Rozbickiej

00:00 / 00:00

Autor: M. Rozbicka
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w raport, Żuławy, powódź, nik
Nieprawidłowości w urzędzie wojewódzkim? Sprawę wyjaśni prokuratura

Czy w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie doszło do nieprawidłowego wykorzystania środków publicznych? Na taką możliwość wskazuje raport NIK, a sprawę ma zbadać prokuratura. Do sprawy odniósł...

Zamknij
RadioOlsztynTV