Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Najdroższy lek na świecie będzie w Polsce refundowany

Fot. PAP / Tomasz Gzell

W Polsce będzie refundowany najdroższy lek na świecie – Zolgensma. Stosowany jest w terapii genowej rdzeniowego zaniku mięśni, czyli SMA.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 września lek ten – przeznaczony dla niemowląt do 6 miesiąca – będzie podawany dzieciom, u których wykryto SMA w ramach programu przesiewowego.

Mamy badania przesiewowe, mamy wszystkie leki na SMA, które są dostępne na rynku w refundacji i mamy to dzięki nowym możliwościom finansowym związanym z utworzonym przez pana prezydenta Funduszem Medycznym

– mówił minister.

Polska jest jednym z nielicznych krajów, który ma tak szeroką ofertę leczenia rdzeniowego zaniku mięśni

– dodała Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa kancelarii prezydenta.

Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego profesor Anna Kostera-Pruszczyk powiedziała, że terapia genowa podawana raz w życiu choremu na rdzeniowy zanik mięśni niemowlęciu jest przełomem w leczeniu choroby.

Lek daje tym dzieciom szansę na prawidłowy rozwój, na dobrą sprawność w dalszym życiu.

Jedna dawka Zolgensmy to koszt kilku milionów złotych

Według szacunków na refundację terapii genowej będzie przeznaczane około 300 milionów złotych rocznie. Obecnie terapia dostępnym lekiem nusinersenem – to koszt dla systemu ochrony zdrowia około 200 milionów zł rocznie, jednak leczenie to musi być kontynuowane.

SMA (ang. spinal muscular atrophy), czyli rdzeniowy zanik mięśni, to ciężka choroba rzadka, w której z powodu wady genetycznej stopniowo obumierają neurony w rdzeniu kręgowym, odpowiadające za skurcze i rozkurcze mięśni. Co roku z rdzeniowym zanikiem mięśni rodzi się w Polsce ok. 50 dzieci. Brak impulsów nerwowych sprawia, że mięśnie szkieletowe nie są pobudzane, słabną i stopniowo zanikają, co może prowadzić do częściowego albo całkowitego paraliżu.

Chorują osoby w różnym wieku, jednak w ponad 70 proc. przypadków pierwsze objawy SMA pojawiają się w niemowlęctwie lub we wczesnym dzieciństwie. Do czasu wprowadzenia nowoczesnych metod opieki oddechowej i leczenia farmakologicznego SMA była najczęstszą genetyczną przyczyną śmierci dzieci do drugiego roku życia.

Lek Zolgensma podawany jest jako wlew dożylny trwający około godziny. Do uzyskania trwałego efektu leczniczego wystarczy jednorazowe podanie. Z kolei lek Spinraza (nusinersen) przeznaczony jest do podawania dooponowego przez nakłucie lędźwiowe. Leczenie należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej po rozpoznaniu, podając 4 dawki wysycające. Dawkę podtrzymującą należy podawać następnie raz na 4 miesiące.

Autor: IAR / PAP
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w SMS, lek
Rozbito jeden z największych gangów cyberprzestępców. Okradli kilkaset osób

Skierowaniem aktu oskarżenia do sądu zakończyło się nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie śledztwo w sprawie działalności na największą skalę w historii województwa warmińsko-mazurskiego zorganizowanej grupy...

Zamknij
RadioOlsztynTV