Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na wokandę wróciła sprawa adwokatów oskarżonych o płatną protekcję

Sprawa adwokatów oskarżonych o płatną protekcję, fot. A.Skrago

Po ponad 7-letnim procesie znów na wokandę wróciła sprawa adwokatów oskarżonych o płatną protekcję. Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczęła się apelacja w tej sprawie.

Sąd pierwszej instancji skazał mecenasów Stanisława B. i Ryszarda B. na – odpowiednio – 4 lata oraz 3 i pół roku więzienia. Wobec obu sąd orzekł 10-letni zakaz wykonywania zawodu. Zostali skazani za to, że mieli za pieniądze obiecywać osadzonym pozytywne rozpatrywanie ich spraw, powołując się na znajomości w instytucjach wymiaru sprawiedliwości.

Skazane zostały jeszcze trzy osoby – emerytowany adwokat oraz dwie osoby, które miały – według prokuratury – pośredniczyć w kontaktowaniu osadzonych, zainteresowanych korzystnymi rozstrzygnięciami sądowymi, z adwokatami. Zostali skazani na kary od 2,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności do kar 1 roku z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat.

Wszyscy odwołali się od wyroków. Jednym z wielu podnoszonych przez nich powodów apelacji był… długi czas, w jakim toczył się proces – mówi sędzia Dorota Lutostańska.

Sprawa toczyła się ponad 7 lat. Niektóre terminy były rzeczywiście znacznie dłuższe niż 35 dni. Czasami odległość między terminami wynosiła 3 miesiące – wskazuje oskarżony. Poprzez odraczanie spraw oskarżony nie miał stałego kontaktu z materiałem dowodowym

– podaje sędzia argumenty oskarżonych.

Oskarżeni domagają się także ponownego rozpatrzenia ich sprawy, ponieważ – jak twierdzą – sąd rejonowy dał wiarę zeznaniom przestępców i patologicznych kłamców, a nie mecenasów o nieposzlakowanej dotąd opinii.

Autorka: A.Skrago
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w korupcja
Głośna sprawa korupcji w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie wróci do sądu I instancji

Dzisiaj Sąd Okręgowy w Olsztynie uchylił do ponownego rozpoznania wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie pięciu osób oskarżonych o bezprawne działania podczas przetargów realizowanych w urzędach...

Zamknij
RadioOlsztynTV