Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Głośna sprawa korupcji w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie wróci do sądu I instancji
Dzisiaj Sąd Okręgowy w Olsztynie uchylił do ponownego rozpoznania wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie pięciu osób oskarżonych o bezprawne działania podczas przetargów realizowanych w urzędach w Olsztynie oraz Dywitach.
Przygotowany przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie akt oskarżenia w tej sprawie obejmował osiem osób, w tym pięciu urzędników oraz trzech przedsiębiorców. Trzej oskarżeni dobrowolnie poddali się karze. Prokuratura zarzucała im m.in. korupcję, zmowę przetargową i przekroczenie uprawnień. Zamówienia, którymi zainteresowała się prokuratura, dotyczyły głównie obsługi medialnej imprez związanych z promocją zdrowej żywności, kulturą i sportem na rzecz Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Trzej główni oskarżeni – przedsiębiorcy świadczący usługi multimedialne Władysław B. i Tadeusz Z. oraz były dyrektor jednego z departamentów Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Igor H. w październiku 2016 roku dobrowolnie poddali się karom pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem tytułem próby oraz karom grzywny. Ich sprawa jest już prawomocnie zakończona.
W grupie oskarżonych znalazła się również Joanna W. – D., kierowniczka biura w jednym z departamentów Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, na której ciążyły trzy zarzuty przekroczenia uprawnień. Sąd Rejonowy w Olsztynie uznał ją winną jedynie w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z organizacją w 2014 roku „Ogólnopolskich Warsztatów Samorządowych – Rolnictwo lokalne, żywność regionalna i tradycyjna” i ich obsługi. Sąd skazał ją za to na grzywnę 3 tysięcy złotych.
Sąd Rejonowy w Olsztynie na karę 3 tys. zł grzywny skazał także Ewę D., inspektor w jednym z departamentów Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
Sąd rejonowy wydał wówczas wyrok uniewinniający wobec Bożeny W. – Z., dyrektor jednego z departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Prokurator zarzucił jej przekroczenie uprawnień w związku z przetargiem na organizację i obsługę w dniu 5 listopada 2014 r. konferencji podsumowującej wdrożenie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie warmińsko-mazurskim w 2014 r. pn. „Człowiek podstawą rozwoju regionu”.
Apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Olsztynie wniósł prokurator, a także obrońcy Joanny W.-D. oraz Ewy D. Dziś Sąd Okręgowy w Olsztynie zaskarżony wyrok uchylił i przekazał sprawę sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania.
Sąd odwoławczy podając ustne motywy rozstrzygnięcia zwrócił uwagę, że sąd rejonowy błędnie zinterpretował działania urzędników w procesie pozyskania oferentów. Nadto nie dokonał prawidłowej analizy ujawnionych materiałów operacyjnych z nagranych rozmów pomiędzy urzędnikami a przedsiębiorcami. Wyrok jest prawomocny.
Źródło: Rzecznik Sądu
Redakcja: A.Socha