Aktualności, Szczytno
Na Warmii i Mazurach pojawiły się pierwsze grzyby. Kilka rad przed wyruszeniem do lasu
W warmińsko-mazurskich lasach zaczął się sezon na grzybobranie – mówił na antenie Polskiego Radia Olsztyn Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
Jest gdzie zbierać grzyby, ponieważ na Warmii i Mazurach mamy ponad 600 tysięcy hektarów lasów. Pokazały się głównie kurki, ale też jagody, których nie wolno zbierać za pomocą tak zwanych zbieraczek – informuje Adam Pietrzak.
Przed wybraniem się na grzybobranie musimy pamiętać, gdzie nie wolno nam tego robić. Zakaz zbierania runa leśnego dotyczy rezerwatów i miejsc, w których obowiązuje zakaz wstępu, w oznaczonych młodnikach oraz źródłach rzek, gdzie są ostoje zwierzyny. Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie ostrzegł także przed nieprawidłowym parkowaniem w lasach. Należy korzystać ze specjalnie przygotowanych przez leśników parkingów.
Warto pamiętać, by jednorazowo nie zbierać dużych ilości grzybów, a zbiorów nie trzymać w reklamówkach, bo wtedy wydzielają się z nich trujące toksyny. Zatrucie grzybami może nastąpić od 6 godzin po zjedzeniu do nawet 48 godzin. Osoby, które nie są pewne swoich zbiorów mogą je przynieść do sanepidu i tam potwierdzić czy są jadalne.
Kupując grzyby na targowisku żądajmy od sprzedawcy aktualnego atestu na nie. Sanepid przypomina, o obowiązującym rozporządzeniu ministra zdrowia o tym, że na grzyby świeże i przetworzone potrzebny jest stosowny dokument. Na każdym targowisku powinien być klasyfikator, który po przejrzeniu grzybów wystawia 48-godzinny atest.
GRZYBY JADALNE
APodbielska/ASocha/BSChromy