Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Na rowerze dookoła Wielkich Jezior Mazurskich. Powstaje niezwykła trasa rowerowa
Coraz bardziej zaawansowane prace na budowie Mazurskiej Pętli Rowerowej. Zaczynają powstać ścieżki dla rowerów, wiaty oraz wieże widokowe. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że w ciągach dróg krajowych trwa budowa ścieżek dla rowerzystów.
Częściowo pobiegnie budowanymi właśnie ścieżkami rowerowymi. Powstają one przy drogach krajowych i wojewódzkich. Pętla będzie także biegła traktami leśnymi oraz przez drogi gminne – często szutrowe – informuje Agnieszka Kombel-Gawlik, dyrektor biura Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, które koordynuje projekt.
Remontowane są drogi szutrowe, na odcinkach których był konieczny taki remont z dostosowaniem tej powierzchni do ruchu rowerowego
– mówi dyrektor.
W wielu miejscach wykonano już nasypy i wykopy, w niektórych prowadzone są prace brukarskie. Wszystkie prace na drogach krajowych mają zakończyć się w grudniu – z wyjątkiem jednej. Będzie to kładka dla rowerzystów przez jezioro w Okartowie – informuje Karol Głębocki z olsztyńskiego oddziału GDDKiA.
Na etapie przygotowania do robót, są prace związane z budową kładki w Okartowie. Podpisano także porozumienie z Wodami Polskimi dotyczące bezpłatnego przekazania terenu pod budowę kładki. Oddanie kładki w Okartowie planowane jest na marzec 2022 roku
– mówi Głębocki.
Zaczęła się też budowa pierwszych 3 miejsc obsługi rowerzystów. W sumie takich miejsce będzie 18 – mówi Agnieszka Kombel-Gawlik.
Są przewidziane dwa rodzaje tych miejsc – jedne to wiaty wypoczynkowe, a w niektórych miejscach wiaty wypoczynkowe z pełnym węzłem sanitarnym. Tam będą dostępne toalety i woda
– wyjaśnia.
Trwa także budowa dwóch z 9 wież widokowych, jakie staną w pobliżu miejsc obsługi rowerzystów.
Cała Mazurska Pętla Rowerowa ma liczyć 300 kilometrów długości. Projekt koordynuje Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie, zaangażowanych jest blisko 30 partnerów – oprócz GDDKiA to m.in. Zarząd Dróg Wojewódzkich, samorządy czy Lasy Państwowe. Całość ma być gotowa i oznakowana w przyszłym roku.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski