Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na damskich torebkach jest więcej bakterii niż na deskach sedesowych

Damskie torebki są przechowalnią zarazków. Fot. fotolia

Na przedmiotach codziennego użytku gromadzi się więcej zarazków niż na deskach toaletowych, które na ogół często się czyści. Zdaniem mikrobiologów bardziej niebezpieczne może być używanie torebki.

Badanie organizacji non-profit NSF International wskazuję, że chociaż mało, kto to podejrzewa, do najbardziej zainfekowanych przedmiotów zaliczają się szczoteczki do zębów. Ponieważ trzymamy je zazwyczaj w łazience należy przynajmniej zamykać pokrywkę sedesu, gdy spłukujemy toaletę. Najlepszym sposobem na uniknięcie zarazków na szczoteczce jest jej trzymanie z dala od toalety, czyszczenie, co tydzień i wymiana co trzy do czterech miesięcy.

Przechowalnią zarazków są też damskie torebki. Kobiety zabierają je z sobą często nawet do łazienki i prawdopodobnie właśnie, dlatego zbiera tyle zarazków. Brytyjskie badanie, w którym naukowcy pobrali próbki bakterii z torebek pracowników biurowych, wykazało, że są one średnio trzy razy brudniejsze od desek sedesowych.

Torebki przenoszą wiele zarazków, także, dlatego ponieważ kobiety bez przerwy je dotykają i kładą na podłodze. Co więcej zainfekowane są też drobiazgi jak kremy do rąk i kosmetyki. Najbrudniejsze według badań okazały się krem do twarzy lub rąk. Odkryto na nich więcej bakterii niż na sedesie. W tej klasyfikacji tuż za nimi plasują się szminka i tusz do rzęs. Zgodnie z zaleceniami należy unikać umieszczania torebek na podłodze. Wypróżnione można przetrzeć antybakteryjną chusteczką, a skórzane wytrzeć miękką szmatką i ciepłą wodą z mydłem.

Pożywką dla zarazków są też biura i urzędy. Najwięcej mieści się ich na telefonach, klawiaturach i myszach komputerowych. Deska sedesowa jest w tym kontekście oazą czystości. W biurze można się zetknąć z 10 milionami zarazków dziennie. Tylko jedna osoba nosząca wirusa może zarazić do 50 procent wszystkich pracowników, a także sprzęt w ciągu zaledwie czterech godzin. Remedium mogą być ściereczki antybakteryjnych oraz regularnie mycie lub odkażanie rąk przez cały dzień.

Redakcja: BSChromy za PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, bakterie, torba, Torebka
Uważajmy na kleszcze. Pajęczaki atakują także zimą

Mamy ciepłą zimę i,  co za tym idzie, wyjątkową aktywność kleszczy. Przy dodatnich temperaturach kleszcze można spotkać na miejskich trawnikach, czy w lasach - potwierdza Adam...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV