Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Grzegorz Kasjaniuk

5e83c7fe.jpeg

Dziennikarz, prezenter, publicysta i autor książek. 

E-mail: g.kasjaniuk@radioolsztyn.pl

 

Prowadzi audycje

SzakuneC - Muzyczna Scena Warmii i Mazur

"SzakuneC - Muzyczna Scena Warmii i Mazur" to audycja Grzegorza Kasjaniuka ( prowadzenie i redakcja ). W jej trakcie prezentowana była muzyka regionalnych twórców. Autor zapraszał do studia różnorodnych gości - mieszkańców Warmii i Mazur, którzy opowiadali o swoim życiu i twórczości. Retransmitowane były też koncerty artystów z regionu WiM zrealizowane min. w PRO Studio Radia Olsztyn. Emisja pierwszej audycji miała miejsce w styczniu 2003 roku.

W 2002 roku,  została wydana przez Polskie nagrania i Radio Olsztyn S.A. płyta " A jednak po nas coś zostanie - Rock z Warmii i Mazur", która była zarzewiem powstania audycji.

Zwrot "szakunec", bardzo intensywnie używali wobec siebie muzycy podczas festiwalu rockowego w Węgorzewie w lipcu 2002 roku.

Podczas festiwalu rockowego w Węgorzewie 2.07.2003 roku, został zorganizowany koncert pod hasłem "A jednak po nas coś zostanie" . Zagrały min. zespoły: Zaraza, KOD i Kangaroz. Było to potwierdzenie zapotrzebowania na emisję audycji promującej twórczość regionalnych artystów.

Pierwszy jingiel audycji został zrealizowany dzięki zaangażowaniu muzyków zespołu Kangaroz z Olsztyna, którzy udostępnili zwrot "szakunec" do jego produkcji, którą zajął się Aleksander Babacz, olsztyński twórca remixów. W jingiel został wsamplowany framgent tekstu "A jednak po nas coś zostanie" olsztyńskiego zespołu Niebo, który napisał Bogdan Żmijewski. Lektorem w jinglu był Łukasz Iljaszewicz, współpracujący wówczas z Radiem Olsztyn S.A. realizator dżwięku. Powstał pakiet jingli, w róznym tempie i długości, mocno osadzonych w elektronice. Były wykorzystywane do 2011 roku.

W 2016 roku został wyprodukowany nowy jingiel w oparciu o alternatywną muzykę gitarową, z wykorzystaniem lektora z "banku głosów".

Audycję pod redakcją Grzegorza Kasjaniuka w latach 2008 - 2010 prowadzili Paweł Jaskulski i Wioleta Zalewska ( obecnie Wioleta Zalewska - Szmit ). W okresie od marca 2011 do czerwca 2016  roku audycja nie była emitowana, powróciła na antenę radiową w lipcu 2016 roku i emitowana była do 2020 roku. 

Ostatnia emisja audycji miała miejsce 14.01.2020 r.  Program o różnej długości  ( od 40' do 110' ) emitowany był we wtorki w różnych godzinach wieczornych.

Audycje religijne

Audycje religijne istnieją na antenie Polskiego Radia Olsztyn od 1992 roku. Tworzyli i tworzą je dziennikarze - Zenon Złakowski, Mirosław Rogalski, Grzegorz Kasjaniuk i Marek Lewiński.  Usłyszeć w audycjach można duchownych i osoby świeckie. Naukę związaną z niedzielną Ewangelią głosi Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński - sobota, godz. 7.15. Rozważania na temat wiary przedstawia także  Arcybiskup Senior Edmund Piszcz - niedziela, godz. 8.05.

Główne tematy prezentowanych audycji to wydarzenia roku liturgicznego, pogłębianie wiary i udział świeckich w życiu Kościoła. W każdą niedzielę od 7.05 zapraszamy na trasmisję Mszy Świętej z Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie. Natomiast o 8.05 można wysłuchać godzinnego magazynu, na który składają się audycje: "Droga", "Który Przychodzi" i "Gloria".

Okno na Kulturę

Alfred Hitchcock spojrzał przez „okno na podwórze”. Teraz będzie można spojrzeć przez „okno na kulturę”. Audycja prowadzona przez Łukasza Adamskiego oraz Grzegorza Kasjaniuka. Autorzy rozmawiają o filmach, serialach, muzyce i literaturze. W audycji pojawiają się goście ze świata kultury i mediów.

Pierwsza audycja była wyemitowana 27 kwietnia 2017 r. Gościem w niej był Piotr Zaremba, którego epicka powieść „Zgliszcza. Opowieści pojałtańskie” wtedy ukazała się na rynku. Akcja powieści dzieje się w latach 1945-1956. Opowiada o próbie uprawiania polityki na cmentarzu, jakim stała się powojenna Polska. Polityki zmierzającej do powstrzymania rozrostu hydry, jaką był komunizm.

Obecna emisja Okna na Kulturę: piątek, godz. 20.05.

Okno na cywilizację

Co jest tolerancją, a co nie jest? Gdzie jest granica przyzwolenia społecznego i środowiskowego na zachowania jednostkowe?  Rozmawiamy o granicach, za którymi zaczyna się nienawiść, niechęć i wrogość.  Jak okazywać i dawać w relacjach szacunek i miłość?  „Okno na cywilizację” daje perspektywę  i przestrzeń. Otwartość na świat w oparciu o autentyczność, spójność i wiarygodność.


W 2017 roku audycję prowadzili Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk, teraz pałęczkę przejął Marek Lewiński.

Pokolenie JP II

Cykl audycji o fenomenie pokolenia ukształtowanego przez św. Jana Pawła II. Marek Lewiński i Grzegorz Kasjaniuk zapraszali w każdy poniedziałek o 21.05. Audycje były emitowane w 2018 r.

Marana Tha - Przyjdź, Panie Jezu!

Audycję tworzą Grzegorz Kasjaniuk i Marek Lewiński. W audycji można usłyszeć duchownych i osoby świeckie. Główne tematy prezentowane w audycji to wydarzenia roku liturgicznego, pogłębianie wiary i udział świeckich w życiu Kościoła.

Słowo / Droga / Który przychodzi

Zapraszamy do wysłuchania audycji religijnych, które emitujemy na antenie Radia Olsztyn w sobotnie i niedzielne poranki. Audycję „Droga”  i „Słowo” przygotowuje red. Mirosław Rogalski. Wieloletnim redaktorem „Który Przychodzi” był red. Zenon Złakowski. Obecnie program przygotowują Grzegorz Kasjaniuk i Marek Lewiński.

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV