Grzegorz Kasjaniuk

Dziennikarz, lektor, spiker, publicysta i autor książek.
Od 1991 roku związany z Polskim Radiem Olsztyn ( z przerwą od 2012 do 2016 r. - był wtedy redaktorem w Nasz Olsztyniak, redaktorem i publicystą portalu wNas.pl i następnie dyrektorem i dziennikarzem Radia Profeto w województwie małopolskim ). Był kierownikiem redakcji muzycznej i managerem studia nagraniowego PRO Studio Radia Olsztyn, a także kierownikiem reklamy i promocji. Pełnił funkcję Sekretarza Redakcji. Prowadził i redagował audycje oraz cykle min.: Rysa, Lista Przebojów Ra-Ga Top, Głową w Mur, SzakuneC, Lista Underground, Korzenie, Agent Wywiadu, 3 Grosze, Świeży Krem, Wieczór Autorski, Muzyczna Scena Warmii i Mazur, Muzyką i Piórem, Szare Koty, Disney w Radio, Nietoperek, Który Przychodzi, Totus Tuus, Okno na Cywilizację, Pokolenie JP II, Porozmawiajmy o życiu. Przez jakiś czas był współautorem i prowadzącym cyklu TVP3 Muzyczna Trójka. Autor reportaży i wywiadów.
W latach 1994-1995 tworzył Radio na 103 - program miejski Radia Olsztyn.
Obecnie prowadzi i współprowadzi audycje: Radio Olsztyn Nocą - Tylko Polska Muzyka, Radiowe Budzenie, Marana Tha, Muzyczna Scena Radia Olsztyn i Okno na Kulturę. Zarządza programem emisyjnym Radia Olsztyn.
Od 2021 roku tworzy Radio Warmii i Mazur dostępne w cyfrowym systemie DAB+. Prowadzi audycje: Czas na Jazz, Kobiece Nuty, W Męskim Rytmie, Komiwojażer Muzyczny. Muzyka Świata i Radio Szlagier ( wcześniej pod nazwą Ze Starej Płyty).
Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Artystyczno-Kulturalnego "Portret" oraz Stowarzyszenia Kulturalno-Artystycznego Kierunek Olsztyn ( był prezesem w latach 2015 - 2018 ).
Rozpoczynał przygodę radiową i dziennikarską w studenckim radiu EMITOR Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie oraz gazetach: Teraz My? Młody i bardzo młody Olsztyn literacki, Reperkusje, Głos. Pismo mieszkańców Warmii i Mazur, Kurek Mazurski, Gazeta Warmińska.
Publikował min. w: Gazeta Olsztyńska, Portret, VariArt, Metal Hammer, Pielgrzym, Polska Zbrojna, W Sieci Historii, Egzorcysta, onet.pl, pch24.pl, Tu Olsztyn, Na Żywo.
Prowadzi audycje

"SzakuneC - Muzyczna Scena Warmii i Mazur" to audycja Grzegorza Kasjaniuka ( prowadzenie i redakcja ). W jej trakcie prezentowana była muzyka regionalnych twórców. Autor zapraszał do studia różnorodnych gości - mieszkańców Warmii i Mazur, którzy opowiadali o swoim życiu i twórczości. Retransmitowane były też koncerty artystów z regionu WiM zrealizowane min. w PRO Studio Radia Olsztyn. Emisja pierwszej audycji miała miejsce w styczniu 2003 roku.
W 2002 roku, została wydana przez Polskie nagrania i Radio Olsztyn S.A. płyta " A jednak po nas coś zostanie - Rock z Warmii i Mazur", która była zarzewiem powstania audycji.
Zwrot "szakunec", bardzo intensywnie używali wobec siebie muzycy podczas festiwalu rockowego w Węgorzewie w lipcu 2002 roku.
Podczas festiwalu rockowego w Węgorzewie 2.07.2003 roku, został zorganizowany koncert pod hasłem "A jednak po nas coś zostanie" . Zagrały min. zespoły: Zaraza, KOD i Kangaroz. Było to potwierdzenie zapotrzebowania na emisję audycji promującej twórczość regionalnych artystów.
Pierwszy jingiel audycji został zrealizowany dzięki zaangażowaniu muzyków zespołu Kangaroz z Olsztyna, którzy udostępnili zwrot "szakunec" do jego produkcji, którą zajął się Aleksander Babacz, olsztyński twórca remixów. W jingiel został wsamplowany framgent tekstu "A jednak po nas coś zostanie" olsztyńskiego zespołu Niebo, który napisał Bogdan Żmijewski. Lektorem w jinglu był Łukasz Iljaszewicz, współpracujący wówczas z Radiem Olsztyn S.A. realizator dżwięku. Powstał pakiet jingli, w róznym tempie i długości, mocno osadzonych w elektronice. Były wykorzystywane do 2011 roku.
W 2016 roku został wyprodukowany nowy jingiel w oparciu o alternatywną muzykę gitarową, z wykorzystaniem lektora z "banku głosów".
Audycję pod redakcją Grzegorza Kasjaniuka w latach 2008 - 2010 prowadzili Paweł Jaskulski i Wioleta Zalewska ( obecnie Wioleta Zalewska - Szmit ). W okresie od marca 2011 do czerwca 2016 roku audycja nie była emitowana, powróciła na antenę radiową w lipcu 2016 roku i emitowana była do 2020 roku.
Ostatnia emisja audycji miała miejsce 14.01.2020 r. Program o różnej długości ( od 40' do 110' ) emitowany był we wtorki w różnych godzinach wieczornych.

Audycje religijne istnieją na antenie Polskiego Radia Olsztyn od 1992 roku. Tworzyli i tworzą je dziennikarze - Zenon Złakowski, Mirosław Rogalski, Grzegorz Kasjaniuk i Marek Lewiński. Usłyszeć w audycjach można duchownych i osoby świeckie. Naukę związaną z niedzielną Ewangelią głosi Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński - sobota, godz. 7.15. Rozważania na temat wiary przedstawiał także Arcybiskup Senior Edmund Piszcz (+ 22 marca 2022) - niedziela, godz. 8.05, w paśmie rozważań na niedzielę "Droga".
Główne tematy prezentowanych audycji to wydarzenia roku liturgicznego, pogłębianie wiary i udział świeckich w życiu Kościoła. W każdą niedzielę od 7.00 zapraszamy na trasmisję Mszy Świętej z Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie. Natomiast o 8.05 można wysłuchać godzinnego magazynu "Marana Tha - Panie przyjdź", na który składają się audycje: "Marana Tha" i "Gloria". Magazyn od 26.01.2020 prowadzą Marek Lewinski i Grzegorz Kasjaniuk.

Ile wśród nas jest osób, które przez wyrzuty sumienia rano nie mogą spojrzeć w lustro? Ile osób mówiło sobie, że to był ostatni raz? Ile słyszało awanturę za ścianą i nic nie zrobiło? Ile nie zareagowało na płacz dziecka? Ile szydziło z tych, którym gorzej się wiedzie, albo z różnych przyczyn popadli w kłopoty?
Podobne pytania można mnożyć bez końca, dlatego na antenie Polskiego Radia Olsztyn uruchomiliśmy grupę wsparcia - z jednej strony dla osób które doświadczyły trudów życia i chcą się tym podzielić, a z drugiej dla tych, którzy cały czas błądzą i szukają rozwiązania patowej sytuacji.
Spotykamy się późnym wieczorem, przy zgaszonym świetle, spokojnej muzyce. Stwarzamy klimat do refleksji i rozmowy. Poruszamy tematy, które dotykają wielu osób. Przemoc wobec bliskich, uzależnienie od alkoholu i narkotyków, współuzależnienie, DDA, ale też hazard, depresja, lęki, spirala długów – to tylko niektóre z kłopotów, z którymi często nie potrafimy sobie poradzić. Dlatego do studia zapraszam ekspertów: psychologów, terapeutów, kuratorów i asystentów rodzinnych, którzy udzielają fachowego i merytorycznego wsparcia, pokazują mechanizmy obronne i kierunki działania.
Trzonem audycji jest jednak kontakt na żywo z ludźmi, którzy doświadczyli dysfunkcyjnego zjawiska. Zachęcam do zwierzeń. Audycja nie może powstać bez Państwa głosu. Dlatego co tydzień proszę o opinie i komentarze. Zapraszam do kontaktu.
Kontakt ze studiem (niedziela od godziny 21.00 do 22.00)
telefon do studia (89) 526 59 00
SMS: 608 585 800
mail: k.grabowska@radioolsztyn.pl
Kontakt z autorką - pomysłodawczynią audycji:
telefon: 509 001 241
mail: k.grabowska@radioolsztyn.pl

Alfred Hitchcock spojrzał przez „okno na podwórze”. Teraz będzie można spojrzeć przez „okno na kulturę”. Audycja prowadzona przez Łukasza Adamskiego oraz Grzegorza Kasjaniuka. Autorzy rozmawiają o filmach, serialach, muzyce, literaturze i popkulturze. W zależności od emitowanego sezonu w audycji autorzy komentują popkulturę lub zapraszają gości ze świata kultury i mediów. Pierwsza audycja była wyemitowana 27 kwietnia 2017 r.
Emisja Okna na Kulturę: piątek, godz. 20.05.

Co jest tolerancją, a co nie jest? Gdzie jest granica przyzwolenia społecznego i środowiskowego na zachowania jednostkowe? Rozmawiamy o granicach, za którymi zaczyna się nienawiść, niechęć i wrogość. Jak okazywać i dawać w relacjach szacunek i miłość? „Okno na cywilizację” daje perspektywę i przestrzeń. Otwartość na świat w oparciu o autentyczność, spójność i wiarygodność.
W 2017 roku audycję prowadzili Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk, teraz pałęczkę przejął Marek Lewiński.

Cykl audycji o fenomenie pokolenia ukształtowanego przez św. Jana Pawła II. Marek Lewiński i Grzegorz Kasjaniuk zapraszali w każdy poniedziałek o 21.05. Audycje były emitowane w 2018 r.

Audycję tworzą Grzegorz Kasjaniuk i Marek Lewiński. W audycji można usłyszeć duchownych i osoby świeckie. Główne tematy prezentowane w audycji to wydarzenia roku liturgicznego, pogłębianie wiary i udział świeckich w życiu Kościoła.

Totus Tuus - Cały Twój! Dewiza papieża św. Jana Pawła II, zawierająca cytat modlitwy z Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny św. Ludwika Marii Grignion de Montfort .
W audycji z okazji 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II ( 18 maja 1920 ) przypominane jest nauczanie papieża - rodaka zawarte w encyklikach, pismach i dziełach.
Audycję prowadzi Grzegorz Kasjaniuk z Piotrem Patejukiem z Profeto Sercańskiego Dzieła Nowej Ewangelizacji.
Powstało 8 audycji o długości 30 minut. Emitowane były w pierwsze wtorki miesiąca o godz. 18.05.
1. 04-02-2020 - Totus Tuus - Jan Paweł II / dewiza JPII
2. 03-03-2020 - Totus Tuus - Jan Paweł II / encyklika "Ecclesia de Eucharistia"
3. 07-04-2020 - Totus Tuus - Jan Paweł II i cywilizacja miłości
4. 05-05-2020 - Totus Tuus - Jan Paweł II / adhortacja "Renonciliatio et paenitentia"
5. 02-06-2020 - Totus Tuus - Jan Paweł II / ochrona małoletnich
6. 06-10-2020 - Totus Tuus -Jan Paweł II / człowieczeństwo a kultura
7. 03-11-2020 - Totus Tuus - Jan Paweł II / o ochronie życia
8. 01-12-2020 - Totus Tuus - Jan Paweł II / Posynodalna adhortacja apostolska "Ecclesia in Europa"

Zapraszamy do wysłuchania audycji religijnych, które emitujemy na antenie Radia Olsztyn w sobotnie i niedzielne poranki. Audycję „Droga” i „Słowo” przygotowuje red. Mirosław Rogalski. Wieloletnim redaktorem „Który Przychodzi” był red. Zenon Złakowski. Obecnie program przygotowują Grzegorz Kasjaniuk i Marek Lewiński.