Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mirosław Sochacki

be1c789c.jpeg

Dziennikarską przygodę zaczął w 1987 roku od studenckiego radia “Emitor”. Z Radiem Olsztyn związał się 5 lat później. Największą przyjemność sprawia mu robienie reportaży. W wewnętrznych konkursach Radia Olsztyn za swoje audycje dwukrotnie otrzymał pierwszą nagrodę. A jako, że w pewnym okresie jego reporterski mikrofon pojawiał się wszędzie tam, gdzie strażackie sikawki – odznaczony został brązowym medalem “Zasłużony dla Ochotniczej Straży Pożarnej” (przypina go często w wolnych chwilach).

Jego hobby to zimowe kąpiele w jeziorze i wojenne starocie. W zimowe wieczory potrafi godzinami ślęczeć nad pordzewiałym hełmem, przywracając mu dawną świetność (ku chwale historii!). Marzy o domku na Suwalszczyźnie. Najchętniej spędziłby tam resztę życia (szkoda, że emerytura tak daleko!!!). Na wakacje swojego życia wybrałby się do Finlandii (jakie w tamtejszych jeziorach są ryby!)

Podobno jest ojcem najliczniejszej rodziny w całym Polskim Radiu. Ma dwie córki: Malwinkę i Igę oraz dwóch synów: Karola i Kamila. Na razie nie przejawiają przesadnego zainteresowania pracą taty (to trzeba będzie jeszcze naprawić!). Żonę Annę podziwia za cierpliwość… do niego.

Choć powyższe opisy mogłyby wskazywać, iż jest człowiekiem niezwykle aktywnym – cały wolny czas mógłby tak naprawdę przesypiać (co też z przyjemnością czyni…)

E-mail: m.sochacki@radioolsztyn.pl

 

Prowadzi audycje

Leksykon Historyczny IPN

Audycja historyczna powstająca we współpracy z delegaturą IPN w Olsztynie. Od poniedziałku do piątku o 8.45 emitowane są odcinki audycji, nawiązujące do historycznych wydarzeń i rocznic zbiegających się z czasem emisji. Zaprasza Mirosław Sochacki. Powtórka audycji o 19.50.

 

Ring polityczny

Słowny lewy sierpowy i prawy podbródkowy… politycy z Warmii i Mazur walczą na argumenty w Ringu Politycznym Polskiego Radia Olsztyn. Zaprasza Mirosław Sochacki.

 

Leksykon przemian po 1989 roku

Autor Mirosław Sochacki zaprasza naukowców i świadków historii, by wspólnie analizować różne aspekty przemian, które się dokonały w Polsce po 1989 roku.

Droga do Niepodległej

W rozmowach z historykami przypominamy, wyjaśniamy, czasem także odkrywamy istotne wątki naszej historii, począwszy od końca XVIII wieku do pierwszych dekad wieku XX.

Mówimy o twórcach Niepodległej oraz tych, którzy niechlubnie zapisali się na kartach historii.

Audycja „Droga do Niepodległej”- w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprasza Mirosław Sochacki.

Służąc Odrodzonej

Formacje, organizacje, urzędy, instytucje, stowarzyszenia. Dla wielu z nich rok 2019 oznacza równo sto lat istnienia i działalności. Jak się rodziły? Jakie stawiano im zadania? Jak zmieniała się ich rola na przestrzeni dekad?
Cykl „Służąc Odrodzonej” poświęcony jest także ludziom, bo od nich przecież zależało wszystko: politykom, żołnierzom, funkcjonariuszom, urzędnikom. Ci, dla których rodząca się Polska stanowiła wartość największą, poświęcili jej swe talenty, pracę, a bywało… także życie.

Mirosław Sochacki zaprasza w poniedziałki o 18.30.

Tobie Polsko

Jedni walczyli za Nią z bronią w ręku, inni, pozostając Jej wierni, umierali w obozach, łagrach i katowniach. Jeszcze inni poświęcili Jej swój talent, pracę i przekonania. Żołnierze, partyzanci, funkcjonariusze, politycy, działacze czy zwykli Polacy...

Audycja „Tobie, Polsko!” dedykowana jest przede wszystkim ludziom, ale też także istotnym dla polskiej historii wydarzeniom, takim jak wojny, zabory, powstania, deportacje czy plebiscyt roku 1920.

Mirosław Sochacki zaprasza w poniedziałki po 19.00.

Ludzie Solidarności

W sierpniu 2020 roku przypada 40. rocznica powstania NSZZ Solidarność.  Tych, którzy tworzyli ten związek na Warmii, Mazurach i Żuławach przypominamy w audycji „Ludzie Solidarności. Życiorysy”.

Mirosław Sochacki zaprasza w drugi wtorek miesiąca po godzinie 19.00.

Gdy rodziła się Wolność

Jak powstała NSZZ Solidarność w Regionie Olsztyńskim w 1980 roku?

Radio Olsztyn przygotowało cykl audycji opowiadających o początkach tego związku. W oparciu o wspomnienia działaczy, archiwalne nagrania i dokumenty Renata Gieszczyńska z IPN w Olsztynie i Mirosław Sochacki z Radia Olsztyn prezentują okoliczności powstawania związku, atmosferę protestów i strajków, rejestrację związku i przeżycia osób zaangażowanych w działalność. Autorzy korzystają też z dokumentów, obrazujących zabiegi ówczesnych władz i reżimowych służb, zmierzających do stłumienia niezależnego ruchu.

Audycja ma formę serialu, składającego się z 10 odcinków, opartego na wspomnieniach działaczy Solidarności, opatrzonego narracją lektorską i komentarzem historyka IPN. Emitowana jest w poniedziałki, środy i piątki od 7 do 28 września, o godzinie 14.45.

Między Wersalem a plebiscytem

W tym roku mija 100 lat od Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu, który zdecydował o przebiegu granic państwa polskiego po zakończeniu I wojny światowej.

W rocznicę tamtych wydarzeń Narodowe Centrum Kultury oraz Radio Olsztyn przygotowały serial paradokumentalny, który przedstawia najważniejsze zagadnienia wyjątkowo trudnej walki o przyłączenie Warmii, Mazur i Powiśla do Polski. To złożona historia o przegranej sprawie, za którą jej uczestnicy gotowi byli oddać życie.

Audycja zrealizowana na zlecenie Narodowego Centrum Kultury, dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bliżej Dziejów

Bliżej Dziejów to cykl audycji popularnonaukowych, poświęconych głównie wydarzeniom rocznicowym. W roku 2021 są to m.in. Pokój Toruński, Traktat Ryski, Chrzest Polski czy Stan Wojenny.

Patroni Nieznani

Patroni Nieznani, czyli historyczny spacer ulicami Olsztyna. Bohaterami audycji są ludzie, których losy wiążą się z Warmią i Mazurami, a swą działalnością, pracą, walką czy twórczością przyczynili się do polskości tych ziem.

RadioOlsztynTV