Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Muzeum Mikołaja Kopernika świętuje 75-lecie

Fot. J. Sulecki

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku kończy 75 lat. Z tej okazji zorganizowano konferencję, na której podsumowano minione lata.

Dyrektor placówki Mirosław Jonakowski podkreślił, że muzeum powstało zupełnie „od zera”.

Przeszliśmy drogę od małej prowincjonalnej instytucji, w której właściwie nie posiadaliśmy swoich zbiorów – bazowaliśmy na kopiach i depozytach. Z perspektywy tych 75 lat możemy powiedzieć, że uruchomiliśmy ponad 300 wystaw. Rocznie mamy stu kilkudziesięciu turystów

– podsumował.

Podobnego zdania jest miejscowy burmistrz. Zdaniem Zbigniewa Pietkiewicza Mikołaj Kopernik przez cały czas przyciąga do Fromborka nowych gości.

Jest to postać, która przez wieki kreuje atrakcyjność naszej miejscowości. Śmiem twierdzić, że Kopernik jest głównym motorem napędowym naszej turystyki

– powiedział.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło doktora Jerzego Sikorskiego, którego badania doprowadziły do odnalezienia miejsca, w którym pochowany został polski astronom. Zdaniem uczonego – muzeum odwiedziło już kilka pokoleń.

Ten kult Kopernika jest widoczny w każdym miejscu. To dobrze. Przede wszystkim jest to tradycja

– mówił.

Jak zauważył proboszcz parafii katedralnej we Fromborku ksiądz kanonik Jacek Wojtkowski, od kilkunastu lat Muzeum Mikołaja Kopernika współpracuje z miejscowym kościołem. Efektem tej współpracy jest promocja dziedzictwa kulturowego Warmii.

To dzięki m.in. organizowaniu wspólnych wystaw, których tematyka głównie dotyczyła sztuki sakralnej Warmii

– dodał.

W 2023 roku obchodzimy Rok Kopernika. A to za sprawą przypadających w tym roku 550. rocznicy urodzin oraz 480. rocznicy śmierci polskiego astronoma.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Autor: J. Sulecki
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w Frombork, rocznica, Muzeum Mikołaja Kopernika, 75-lecie
Karol Sacewicz o stanie wojennym i olsztyńskich „szubienicach”

- Grudzień to miesiąc, w którym pamiętamy o buncie robotników na Wybrzeżu oraz o ofiarach stanu wojennego - mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn dr hab....

Zamknij
RadioOlsztynTV