Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Musimy walczyć o prawdę i godność”. W Elblągu i Olsztynie uczczono 78. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

W Elblągu uczczono rocznicę powstania AK. Fot. M.Stankiewicz

W wielu polskich miastach oddano dziś hołd żołnierzom Armii Krajowej. Rocznicowe uroczystości odbyły się między innymi w Elblągu i Olsztynie.

Elbląg

Wolność nie jest nam dana raz na zawsze, a Polska znowu musi walczyć o prawdę, godność i o dobre imię tych, którzy oddali się służbie Ojczyźnie – tak mówiono podczas elbląskich obchodów 78. rocznicy powstania Armii Krajowej.

Uroczystości odbyły się przy przy Pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego na skwerze Rotmistrza Pileckiego przy alei Generała Grota-Roweckiego. Wszystkie te miejsca powstały z inicjatywy byłych żołnierzy AK, którzy przyjechali do Elbląga po wojnie. Ich ideą było pozostawienie po sobie pamięci, kiedy już wszyscy odejdą.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Olsztyn

Fot. K.Grabowska

W stolicy Warmii i Mazur rozdawano plakaty i ulotki autorstwa Zuzanny Adamas. Mają one przypominać o roli Armii Krajowej. Akcję na ulicach Olsztyna zorganizowało Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości. Jak podkreśla przewodniczy Forum Mateusz Szkaradziński, w ten sposób chcą przypomnieć o tym ważnym wydarzeniu.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Jutro podobna akcja odbędzie się w Kętrzynie i Piszu.

Armię Krajową powołano 14 lutego 1942 roku rozkazem naczelnego wodza sił zbrojnych RP generała Władysława Sikorskiego. Było to zbrojne ramię państwa podziemnego, jedynego w ówczesnej Europie. Funkcjonowało pomimo okupacji niemieckiej, a później sowieckiej.

Autor: M.Stankiewicz/K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, historia, Olsztyn, plakaty, rocznica, AK, Armia Krajowa
Pierwszy tramwaj dotarł już do Olsztyna. Transport trwał dwa tygodnie

Do Olsztyna dotarł pierwszy tramwaj wyprodukowany przez turecką firmę Durmazlar - poinformował olsztyński magistrat. Miasto zamówiło 12 takich pojazdów, ale umowa przewiduje możliwość podwojenia tej liczby....

Zamknij
RadioOlsztynTV