Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Można już wnioskować o dodatek solidarnościowy. Do wczorajszego wieczora wpłynęły dokumenty od ponad 2,5 tysiąca osób

Fot. fotolia

O dodatek solidarnościowy mogą wnioskować osoby, które po 15 marca straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. Świadczenie wynosi 1 400 złotych i można je pobierać maksymalnie przez 3 miesiące.

Wypłata dodatku solidarnościowego następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia. Warunkiem jego otrzymania jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Do niedzieli wieczorem wpłynęło ponad 2 tysiące 600 wniosków o dodatek solidarnościowy – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jej zdaniem to ważna i potrzebna pomoc, która stanowi uzupełnienie tarczy antykryzysowej. Maląg podkreśliła, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest już w pełnej gotowości do obsługi wypłat. I dodała, że dodatek solidarnościowy to „ważna i potrzebna pomoc, która stanowi uzupełnienie działającej od dwóch miesięcy tarczy antykryzysowej”.

 ZUS jest już w pełni gotowy do obsługi wypłat dodatku solidarnościowego. O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu szybko będziemy mogli wypłacić środki

– podkreśliła podkreśliła prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składka zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, praca, bezrobocie, ZUS
Wiceminister zdrowia z wizytą na Mazurach. Waldemar Kraska odwiedził szpitale powiatowe w Ełku i Piszu

Z samorządowcami wiceminister Waldemar Kraska rozmawiał o potrzebach lokalnej służby zdrowia. Odwiedził też szpitale powiatowe m.in. w Ełku i Piszu. Waldemar Kraska podsumował również wnioski samorządów,...

Zamknij
RadioOlsztynTV