Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Młodzi żyją równocześnie w świecie wirtualnym i realnym”. Resort cyfryzacji rozpoczął akcję „Nie zgub dziecka w sieci”

Rodzice nie przykładają takiej samej uwagi do funkcjonowania ich dzieci w Internecie, jak poza nim, a w dzisiejszych czasach młodzi ludzie żyją w świecie wirtualnym i realnym równocześnie – zauważył minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas inauguracji kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”.

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Państwowym Instytutem Badawczym NASK zainaugurowało kampanię informacyjno-edukacyjną „Nie zagub dziecka w sieci”. Ma ona pomóc rodzicom realnie i skutecznie towarzyszyć ich dzieciom w Internecie.Jak tłumaczył Marek Zagórski, „świat wirtualny niewiele różni się od rzeczywistego – są ludzie dobrzy i źli, treści dobre i złe, są też zjawiska pozytywne i negatywne. W Internecie, tak jak w życiu, więcej jest zjawisk pozytywnych, ale ostrzeganie przed tym co złe, jest bardzo ważne”.

Minister zwrócił uwagę, że „rodzice nie przykładają takiej samej uwagi do funkcjonowania dzieci w Internecie, jak poza nim, a w dzisiejszych czasach młodzi ludzie żyją w świecie wirtualnym i realnym równocześnie”. Jego zdaniem „wszystkie zasady, jakie staramy się wpajać w realu, powinniśmy przenosić też do świata online, bo jest on dla dzieci równie istotny”.

Zagórski przekonywał również, że teraz media społecznościowe zastępują młodzieży dawne podwórko.

Dzieci ten świat będą sobie budowały, bo tak po prostu jest, ale my musimy na to patrzeć

– podkreślił.

Podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię zaprezentowany został raport PIB NASK „Rodzice nastolatków 3.0”. Wynika z niego – jak wskazują autorzy opracowania – że rodzice mają złudne poczucie kontroli nad tym, co ich dzieci robią w Internecie.

Psycholog Akademii NASK Anna Borkowska zauważyła, że „duża część młodych ludzi porusza się w Internecie zupełnie samodzielnie i tak samo samodzielnie zmaga się z cyfrowymi zagrożeniami”.

Zdecydowana większość rodziców nie dowiaduje się o niebezpiecznych sytuacjach, których dzieciaki doświadczają w Internecie

– podkreśliła.

Badanie NASK wykazało, że rodzice poważnie nie doszacowują czasu spędzanego w Internecie przez ich dzieci. Według dorosłych średnio wynosi on około 2,5 godziny, a badani nastolatkowie wskazali, że są to średnio ponad 4 godziny dziennie. Rodzicom wydaje się też, że dzieci przestają być online po 22.00 (1,8 proc. zadeklarowało wiedzę o późniejszych godzinach używania Internetu), z kolei 7,7 proc. nastolatków deklaruje korzystanie z sieci do późnych godzin nocnych, a czasem do godzin porannych.

84 proc. badanych rodziców wyraziło przekonanie, że ich dzieci nie doświadczyły przemocy słownej w sieci. Raport NASK wskazuje jednak, że 51,2 proc. nastolatków padło ofiarą hejtu, co czwarty był wyzywany online (26,8 proc.), a 19,5 proc. zostało ośmieszonych w Internecie.

Ponadto ponad 57 proc. rodziców sądzi, że ustala w domu reguły korzystania z sieci. Ponad 65 proc. nastolatków twierdzi jednak, że w ich domu nie ma takich reguł.

W ramach kampanii powstaną poradniki, artykuły i inne materiały informacyjne dla rodziców. Mają one pomóc w wychowywaniu dzieci nie tylko offline, ale także online. Informacje na ten temat są na stronie www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci

 

Autor: D. Stelmaszczyk (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, internet, video, Ministerstwo Cyfryzacji, Marek Zagórski
Bezpłatne kolonie dla dzieci z rodzin rolniczych. „Najmłodsi mają okazję korzystać z szeregu atrakcji”

Setka dzieci z powiatu ełckiego wypoczywa w Ełku na koloniach organizowanych przez Gminne Zrzeszenie LZS. Z letniego wypoczynku przez całe wakacje skorzysta w sumie 800 dzieci....

Zamknij
RadioOlsztynTV