Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mirkopożyczki czekają na młodych przedsiębiorców

Fot. RO

Na Warmii i Mazurach ruszył program mikropożyczek dla osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą.

Według ekspertów to właśnie nisko oprocentowane pożyczki, a nie bezzwrotne dotacje, uczą początkujących przedsiębiorców racjonalnego wydawania pieniędzy.

Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie podpisał porozumienie ze Stowarzyszeniem „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”, które jako jedyne będzie prowadziło finansowany ze środków unijnych program „Warmińsko-Mazurski Fundusz na start”. UE przeznaczyła na program 7 milionów złotych.

Dyrektor WUP w Olsztynie Zdzisław Szczepkowski powiedział PAP, że w nowej perspektywie finansowej UE będzie się odchodzić od udzielania osobom bezrobotnym bezzwrotnych dotacji na założenie własnego biznesu. Teraz chcący założyć własny biznes będą mogli się starać o pożyczki udzielane na bardzo dogodnych warunkach. Chodzi o to, by ludzie docenili to, że otrzymują pieniądze na rozkręcenie własnego biznesu i uczyli się racjonalnego planowania wydatków – podkreślił Szczepkowski. Jak dodał, jest to jest projekt pilotażowy. Podczas jego realizacji zobaczymy, jak sprawdzi się taki sposób pomocy osobom poszukującym pracy – ocenił.

Koordynator projektu Anna Jasińska powiedziała PAP, że starający się o pożyczkę mogą się zgłosić do 13 punktów konsultacyjnych, w których mogą zasięgnąć informacji o projekcie i złożyć stosowne wnioski. O mikropożyczki mogą starać się nie tylko osoby bezrobotne i nieaktywne zawodowe czyli takie, które nie są zarejestrowane jako bezrobotne, ale i pracujące.

Maksymalnie można otrzymać 50 tysięcy złotych pożyczki na 5 lat, spłatę kapitału można rozpocząć dopiero po 12 miesiącach. Oprocentowanie jest korzystne, bo wynosi 0,5 % w skali roku. Koszt całkowity maksymalnej pożyczki to około 700 złotych. Rynkowe oprocentowanie kredytów wynosi od 6,75% do 10,75%.

Pierwsze firmy, których właściciele skorzystali z mikropożyczek, to tartak i sklepy – spożywczy i z używaną odzieżą. Z pożyczek nie mogą korzystać osoby chcące założyć usługi transportowe, zajmujące się uprawami i hodowlą. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel, poręczenie przez inną osobę albo hipoteka lub blokada lokaty bankowej.

Według dyrektora Szczepkowskiego na Warmii i Mazurach rocznie rejestruje się 4 tysiące firm. W ciągu ostatnich lat nowo powstałe firmy krócej utrzymują się na rynku – jeszcze 6-7 lat temu po czterech latach działało ich 60-70%, teraz połowa. Warmia i Mazury to region o najwyższej stopie bezrobocia w kraju, wynosi ona 22%. Na jedną ofertę pracy przypadają 62 osoby. (pap/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarka, przedsiębiorca
Poprawiła się sytuacja gospodarcza na WiM

W ostatnich miesiącach poprawiła się sytuacja gospodarcza na WiM. W ostatnim kwartale minionego roku rozwinęły się przemysł, produkcja budowlano-montażowa i sprzedaż detaliczna - podsumowało Kolegium Ekonomiczne...

Zamknij
RadioOlsztynTV