Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister Piotr Gliński: to interes naszej cywilizacji, żeby usuwać symbolikę komunistyczną

fot. P. Getka

– Decyzja radykalna, ale konieczna – tak o postępowaniu w sprawie olsztyńskich „szubienic” mówił w Porannych Pytaniach wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Ministerstwo kultury uchyliło decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków kontrowersyjnego pomnika dłuta Xawerego Dunikowskiego.

Monument odsłonięto jako Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, w latach 90. zmieniono nazwę na Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, ale wciąż są na nim komunistyczne symbole.

– Decyzja ministerstwa oznacza, że pomnik przestaje być zabytkiem i zaczyna podlegać ustawie dekomunizacyjnej, zgodnie z którą powinien zniknąć z przestrzeni publicznej – wyjaśnił wicepremier Piotr Gliński.

To jest ruch radykalny, ponieważ mamy do czynienia z pomnikiem, który jest jednocześnie dziełem sztuki. Natomiast zwłaszcza kontekst obecnej wojny na Ukrainie, tej potwornej agresji postkomunistów sowieckich, czyli Federacji Rosyjskiej, to jest już interes społeczny szerszy niż naszej wspólnoty narodowej. To jest interes naszej cywilizacji, żeby symbolikę imperialną, komunistyczną, usuwać.

Od decyzji ministerstwa miastu przysługuje odwołanie do sądu administracyjnego.

Gość Porannych Pytań nawiązał także do otwarcia nowej siedziby muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Uroczystość odbyła się w środę.

– To nowoczesny obiekt, wyposażony w multimedia poświęcone bitwie, to także dużo większa przestrzeń wystawiennicza. Budowa przebiegała z problemami – dwukrotnie zmieniał się wykonawca, na koniec okazało się konieczne dodatkowe finansowanie z budżetu państwa. Ale myślę, że było warto – podkreślił na antenie Radia Olsztyn wicepremier Piotr Gliński.

To jest przede wszystkim instytucja bardzo potrzebna. Od lat była potrzeba budowy muzeum z prawdziwego zdarzenia. Bitwa pod Grunwaldem miała olbrzymie znaczenie historyczne, jest także symbolem polskiej państwowości, polskiego zwycięstwa.

Nowa siedziba Muzeum Bitwy pod Grunwaldem kosztowała 48 milionów złotych.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

Nowa siedziba Muzeum Bitwy pod Grunwaldem otwarta. „To obiekt na miarę XXI wieku”

„Szubienice” mogą trafić do muzeum. Pomnik przestał być zabytkiem

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, szubienice, Piotr Gliński
„Szubienice” mogą trafić do muzeum. Pomnik przestał być zabytkiem

Szubienice bez ochrony konserwatorskiej. Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zadecydował o uchyleniu decyzji wpisującej kontrowersyjny Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej do rejestru zabytków. Wicepremier Piotr Gliński...

Zamknij
RadioOlsztynTV