Minister kultury: podjąłem decyzję o likwidacji 17 rozgłośni Polskiego Radia
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w piątek wieczorem (29 grudnia) w mediach społecznościowych, że podjął decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Decyzja ta dotyczy między innymi Radia Olsztyn.
Decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego dotyczy rozgłośni wchodzących w skład Audytorium 17, powołanego w 2001 roku porozumienia radiowego koordynującego działalność lokalnych stacji Polskiego Radia. Jest to spółka, której udziałowcami jest 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Rozgłośnie te w ramach porozumienia wymieniają się audycjami, reportażami i materiałami. W skład Audytorium 17 wchodzi miedzy innymi Radio Olsztyn.
W dniu dzisiejszym podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, jako kontynuacja wcześniejszego procesu.
Bartłomiej Sienkiewicz
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) December 29, 2023
W ubiegły wtorek (19 grudnia) Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury odwołał dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze, które powołały nowe Zarządy Spółek.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji… pic.twitter.com/H5r96xDmci
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) December 20, 2023
Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony polityków PiS. Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że doszło do naruszenia Konstytucji. Prezydent zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024. W uzasadnieniu wyjaśnił, że nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 miliardów złotych na „nielegalnie przejęte media publiczne”.
W związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych, minister kultury zadecydował o postawieniu w stan likwidacji spółek TVP, Polskiego Radia i PAP. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Do tej pory decyzje ministra kultury nie obejmowały rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, które były zarządzane przez dotychczasowych prezesów powołanych za rządów PiS.
Autor: J. Golon
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy