Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Miłośnik historii z Susza znalazł w lesie broń sprzed stuleci

Grot. Fot. Łukasz Szczepański

Pasjonat historii znalazł w lesie i przekazał do Muzeum w Ostródzie grot włóczni, pochodzący prawdopodobnie z III-IV wieku. To kolejna zabytkowa broń, którą odkrył.

Rok wcześniej Krzysztof Kępiński znalazł unikatowy miecz typu spatha z późnego okresu wpływów rzymskich. Na cenne egzemplarze broni natrafił przy pomocy wykrywacza metalu. Krzysztof Kępiński należy do Klubu Odkrywców Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej, które od lat wzbogaca swoimi znaleziskami zbiory lokalnej izby historii i muzeów w regionie. Jego grupa – za zgodą służb ochrony zabytków i właścicieli gruntów – prowadzi legalne poszukiwania.

Żelazny grot włóczni, leżący płytko w ziemi pod ściółką, znalazł w lasach nadleśnictwa Susz, niedaleko Kamieńca. W tym samym rejonie natrafił także na dwa rzymskie denary z II wieku i fibulę, czyli ozdobną zapinkę do spinania szat.  Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków, miejsce ich odnalezienia zostanie uznane za stanowisko archeologiczne, a odkryte przedmioty trafiły do Muzeum w Ostródzie.

Według archeologa z tego muzeum Łukasza Szczepańskiego, ze wstępnej oceny wynika, że grot pochodzi z III-IV wieku, czyli późnego okresu wpływów rzymskich. Ma kilkanaście cm długości. Dobrze zachowany jest zarówno tzw. liść, czyli ostrze, jak i tuleja do mocowania na drzewcu. Zdaniem archeologów tego typu znaleziska są rzadkie na terenach określanych jako strefa osadnictwa kultury wielbarskiej, wiązanej z plemionami Gotów i Gepidów. Kilka kilometrów od miejsca znalezienia grotu poszukiwacz z Susza ponad rok wcześniej natrafił na unikatowy na tych ziemiach miecz typu spatha z IV-V wieku, który przekazał Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Jak mówi Krzysztof Kępiński dzięki intuicji i szczęściu udaje mu się odnajdywać tak cenne zabytki. – Jest to również zasługa dobrej znajomości terenu i jego historii, profesjonalnego sprzętu i dokładności przy prowadzeniu poszukiwań – dodaje. Jak przyznaje, poszukiwania pamiątek lokalnej historii to jego „sposób na życie”, a na swoją pasję poświęca cały wolny czas. Swoje odkrycia i doświadczenia poszukiwacz od niedawna opisuje na internetowym blogu odkrywcahistorii.pl

Wcześniej Kępiński, wspólnie z innymi członkami Klubu Odkrywcy z Susza, za pomocą detektorów metali odnalazł m.in. skarb złożony z około 150 krzyżackich monet z XV wieku, a w okolicach Jerzwałdu skupisko wczesnośredniowiecznych zabytków. Podczas późniejszej ekspedycji archeologicznej muzealników z Olsztyna wydobyto tam niemal 1000 przedmiotów, w tym kilkanaście trzewików, czyli okuć pochew mieczy – tak dużej kolekcji tego typu obiektów nie miało wcześniej żadne muzeum w Polsce.  Odkryto tam też grób ciałopalny z X-XI wieku. Archeolodzy przypuszczają, że natrafili na unikalną w świecie Bałtów Zachodnich osadę handlową związaną z legendarnym Truso – wikińskim portem, który istniał od VIII do XI wieku u ujścia Wisły.
Położona na Jeziorakiem wieś Jerzwałd znana jest głównie z tego, że przez wiele lat mieszkał tam pisarz Zbigniew Nienacki, autor popularnej serii książek o przygodach poszukiwacza skarbów „Pana Samochodzika”. Natomiast Kamieniec, w okolicach którego został znaleziony grot włóczni, znany jest miłośnikom historii przede wszystkim z ruin pałacu, w którym w 1807 roku Napoleon Bonaparte spędził kilka tygodni z Marią Walewską.

Krzysztof Kępiński należy do Klubu Odkrywców Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej. Fot. facebook odkrywcy

(PAP/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, broń, Ostróda, Susz, archeologia, skarb, odkrycia, klub, Grot
Muzeum Warmii i Mazur zaprezentuje 800 nowych eksponatów

Ponad 800 obiektów, wśród nich obrazy, naczynia, biżuteria, przedmioty codziennego użytku, fotografie i dokumenty. Muzeum Warmii i Mazur pokazuje, o co wzbogaciły się jego zbiory. Część...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV