Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Milionowe odszkodowania za szkody spowodowane przez bobry

Fot. A. Skrago

Rośnie kwota odszkodowań za straty powodowane przez działalność bobrów na Warmii i Mazurach. To nie tylko zalane pola, ale też uszkodzone drogi i ogrodzenia.

Jak powiedziała Radiu Olsztyn rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Januszewicz w 2021 wypłacono 9 milionów 900 tysięcy złotych odszkodowań i było to o 800 tysięcy więcej niż w poprzednim roku. To efekt zgłoszeń zalania upraw na bardzo dużych powierzchniach, co skutkowało koniecznością naliczenia wyższych odszkodowań.

00:00 / 00:00

W tym roku, do tej pory, zgłoszono już prawie 350 szkód. To porównywalna liczba z zeszłym rokiem. Bobry są odławiane i przesiedlane, warunkowo wydawane są też pozwolenia na odstrzał tych zwierząt, ale prowadzony jest tylko w minimalnym stopniu.

Jeszcze niedawno populacja bobra w województwie warmińsko-mazurskim była szacowana na 10 tysięcy osobników. Teraz RDOŚ podaje już, że to 18 i pół tysiąca. Działalność bobrów jest też bardzo pożyteczna, bo tworzą nowe zbiorniki retencyjne, które pomagają utrzymać wodę w środowisku, a jest to szczególnie cenne w czasie panującej suszy.

Bobry coraz większym problemem także w miastach


Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w RDOŚ, odszkodowania, bobry, zniszczenia
Bobry coraz większym problemem także w miastach

Coraz więcej powalonych drzew - to efekty działalności bobrów. Nad Jeziorem Długim w Olsztynie są setki kikutów pni lub nadgryzionych drzew. Jak mówią mieszkańcy, tak źle...

Zamknij
RadioOlsztynTV