Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Miliardowe straty i ponad 220 podejrzanych. Kolejne osoby zatrzymane
Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 3 osoby podejrzane o pranie pieniędzy i zabezpieczyli mienie warte około 14 milionów złotych. Wspierali ich przedstawiciele KAS i prokuratury w Białymstoku.
Akcja została przeprowadzona w ramach jednego z wątków bardzo skomplikowanego śledztwa, w którym występuje już ponad 220 podejrzanych
– poinformowało CBŚP.
Zabezpieczono telefony oraz dokumentację, która jest poddawana analizie. Na poczet przyszłych kar śledczy zajęli także nieruchomości podejrzanych oraz udziały i akcje w spółkach, na łączną kwotę około 14 milionów złotych.
W Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku trojgu zatrzymanym przedstawiono zarzuty prania pieniędzy pochodzących z oszustw podatkowych. Dodatkowo jednemu z nich zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane. Wobec trzeciej prokurator zastosował dozór policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe. Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.
Śledztwo prowadzone jest od kilku lat. Chodzi o działalność zorganizowanej grupy przestępczej zaniżającej podatek VAT od towarów i usług, w związku z wewnątrzwspólnotowym obrotem paliwami płynnymi.
Jak przekazało CBŚP, wielowątkowe śledztwo ma charakter międzynarodowy i obejmuje zasięgiem nie tylko kraje Unii Europejskiej, ale także Wielką Brytanię i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Wyjaśnianiem kolejnych wątków sprawy zajmowali się funkcjonariusze różnych instytucji. W efekcie ustalono, że członkowie grupy w latach 2014-2017 nie odprowadzali należności wobec Skarbu Państwa z tytułu wewnątrzwspólnotowego obrotu olejem napędowym, benzyną, olejem smarowym oraz olejem rzepakowym
– przekazali funkcjonariusze.
Proceder polegał na fikcyjnym obrocie w ramach międzynarodowych dostaw, za pośrednictwem łańcucha firm, które sprzedawały paliwa w Polsce nie odprowadzając podatków, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje. Działalność ta spowodowała uszczuplenia Skarbu Państwa na prawie miliard złotych.
Aktualnie podejrzanych jest ponad 220 osób. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek wart ponad 100 milionów złotych. Zajęto między innymi środki finansowe w gotówce i na lokatach bankowych, udziały w spółkach oraz nieruchomości. Sprawa jest rozwojowa.
Jednym z wątków wyjaśnianych przez policjantów i funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie jest współpraca ze spółką brytyjską, której pracownicy wystawiali nierzetelne dokumenty poświadczające obrót na terenie Unii Europejskiej.
Jak powiedziała młodsza aspirant Marta Rosiak z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, śledztwo prowadzone jest od kilku lat.
Posłuchaj wypowiedzi