Mija 41 lat od wprowadzenia stanu wojennego
13 grudnia 1981 r. to data, którą każdy Polak zna. Tego dnia, 41 lat temu, wprowadzono stan wojenny. W czasie tłumienia protestów zginęło 40 osób w całej Polsce, a ponad 10 tysięcy zostało internowanych.
– Pamiętam każdą sekundę tamtego wieczoru i nocy – tak o wydarzeniach z 12 na 13 grudnia 1981 roku mówi Wojciech Ciesielski, legenda olsztyńskiej „Solidarności”. Ostatnie godziny przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce spędził w siedzibie regionu NSZZ „Solidarność” przy ulicy Dąbrowszczaków w Olsztynie. Dawny opozycjonista antykomunistyczny podkreślał w rozmowie z Radiem Olsztyn, że doskonale pamięta przebieg tamtej nocy.
Nie da się tego wyrzucić z pamięci. Pamiętam to dokładnie sekunda po sekundzie aż do powrotu do domu i zabranie mnie z domu pół godziny później. Byliśmy zwariowani – ciągle byliśmy w siedzibie regionu, jedynie w południe mieliśmy przerwę.
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. rozpoczęła się akcja „Azalia”, która miała na celu opanowanie przez wojskowych obiektów teletransmisyjnych i central telefonicznych, a także ich wyłączenie. To w jej efekcie zamilkły telefony, a w niedzielę rano dzieci nie mogły obejrzeć kultowego Teleranka. Rano Polacy dowiedzieli się, co jest tego powodem. Od godziny 6 emitowano przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który ogłosił, że „Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju”.
Na ulicach miast pojawiły się patrole milicji i wojska, czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. Wprowadzono oficjalną cenzurę korespondencji i łączności telefonicznej. Władze PRL spacyfikowały 40 spośród 199 strajkujących w grudniu 1981 roku zakładów. Najtragiczniejszy przebieg miała akcja w kopalni „Wujek”, gdzie interweniujący funkcjonariusze ZOMO użyli broni, w wyniku czego zginęło 9 górników.
Decyzja o zawieszeniu stanu wojennego zapadła 31 grudnia 1982 roku. Zniesiono go 22 lipca 1983 roku. Stan wojenny to okres represji, aresztowań, terroru i ogólnie pojętej kontroli życia społecznego. W jego efekcie zdelegalizowano Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, a jego przywódców internowano.
Obchody rocznicowe w regionie
W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzki w Olsztynie o godzinie 14.00 odbyła się premiera dokumentu fabularyzowanego „Atak na region”, który jest adaptacją fragmentu książki „Stało się” Zenona Złakowskiego, wieloletniego dziennikarza Radia Olsztyn, dawnego opozycjonisty antykomunistycznego, poety i pisarza.
To są godziny tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. Chodzi o to, jak narastała świadomość zagrożenia, że coś się może wydarzyć. Oczywiście to była sprawa wielu dni poprzedzających, ale ten dzień był szczególny.
Autorem scenariusza jest Zenon Złakowski, a reżyserem Maciej Mydlak. W produkcji zagrali aktorzy teatru im. Stefana Jaracza i Teatru Lalek w Olsztynie. Natomiast rolę kapitana milicji odgrywa nasz radiowy kolega Mirosław Sochacki, który jest znanym w regionie rekonstruktorem-hobbystą.
O godzinie 17.00 odbyły się uroczystości na Placu Solidarności pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny w Olsztynie. Obchody zakończyła Msza Święta w intencji związkowców „Solidarności” i wszystkich Ofiar Stanu Wojennego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie.
Redakcja: M. Rutynowski za M. Lewiński