Mija 35 lat od śmierci Krzysztofa Klenczona
Krzysztof Klenczon dorastał w Szczytnie na Mazurach.
Piosenkarz i kompozytor jest kojarzony przede wszystkim z największymi przebojami Czerwonych Gitar.
W swej karierze artystycznej był także jednym z liderów zespołów: Niebiesko-Czarni i Trzy Korony. Zginął w wypadku samochodowym w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w wieku 35 lat temu, 7 kwietnia 1981 roku.
Do dziś jego piosenki rozbrzmiewają na niemal wszystkich radiowych antenach w Polsce, wciąż ma dziesiątki tysięcy fanów.
Posłuchaj wspomnienia Mirosława Sochackiego
Artysta skomponował kilkadziesiąt piosenek, wylansował kilkanaście przebojów, między innymi: „Biały krzyż”, „Powiedz stary, gdzieś ty był”, „Nie przejdziemy do historii”, „Jesień idzie przez park” i „10 w skali Beauforta”.
W 1978 roku Krzysztof Klenczon udzielił wywiadu Polskiemu Radiu. Wspominał wówczas początki kariery artystycznej, gdy w 1965 roku zakładał słynne Czerwone Gitary. Po krótkim czasie zespół zaprezentował wiele przebojów, jak: „No bo ty się boisz myszy”, „Takie ładne oczy” i „Kwiaty we włosach”.
Wkrótce do Czerwonych Gitar dołączył Seweryn Krajewski – wspominał w radiowym wywiadzie Krzysztof Klenczon.
W 1970 roku Krzysztof Klenczon rozstał się z Czerwonymi Gitarami. Ostatnim etapem jego działalności artystycznej w Polsce, przed wyjazdem na stałe do Stanów Zjednoczonych w 1973 roku, była praca z zespołem Trzy Korony.
Kariera Krzysztofa Klenczona rozpoczęła się w 1962 roku na I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Artystę dostrzegł Czesław Niemen i zaproponował mu współpracę z Niebiesko-Czarnymi. Z zespołem występowały wtedy takie gwiazdy, jak Wojciech Korda, Ada Rusowicz, Helena Majdaniec i Michał Burano. W wywiadzie dla Polskiego Radia z 1978 roku Krzysztof Klenczon wspominał początki swej drogi artystycznej
Krzysztof Klenczon skomponował dziesiątki przebojów, wśród nich piosenkę „Powiedz stary, gdzieś ty był”, w czasie gdy odnosił wielkie sukcesy z zespołem Czerwone Gitary.
Na cześć muzyka co roku odbywają się Dni i noce Szczytna”, podczas których główny koncert nosi imię Krzysztofa Klenczona. Ponadto od 2013 roku w Pułtusku organizowany jest festiwal poświęcony twórczości kompozytora. W 1993 roku w Gdyni zarejestrowano stowarzyszenie propagujące twórczość muzyka.
(msoch/iar/kan/bsc)