Migrena to nie tylko ból głowy, ale też poważna choroba. „Większość pacjentów leczy się na własną rękę i zbyt rzadko zgłasza się do lekarza”
Prawie cztery miliony Polaków cierpi na migrenę, w tym 400 tysięcy na jej przewlekłą postać. Migrena – wbrew stereotypom – to nie tylko ból głowy, ale poważna choroba, która eliminuje z życia rodzinnego i zawodowego – przypominają eksperci w Światowym Dniu Solidarności z Osobami Chorymi na Migrenę.
Ataki migreny to szczególny ból głowy – jednostronny tętniący, który trwa od 4 do 72 godzin. Towarzyszą mu inne objawy, jak nudności, wymioty, wrażliwość na zapachy, światło i hałas
– wyjaśnia neurolog doktor Izabela Domitrz, prezes Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy.
Większość pacjentów zmagających się migreną leczy się na własną rękę i zbyt rzadko zgłasza się do lekarza. Niestety nadużywanie leków przeciwbólowych bez recepty prowadzi do tak zwanego polekowego bólu głowy
– dodaje ekspert.
Migreny nie można wyleczyć, ale można łagodzić jej objawy poprzez odpowiednie leczenie i profilaktykę, która zapobiega atakom. W Polsce większość leków na migrenę jest nierefundowana.
Posłuchaj relacji Joanny Stankiewicz
Autor: J. Stankiewicz/IAR
Redakcja: A. Dybcio