Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkaniec Olsztyna miał szpiegować na rzecz Rosji. Jest akt oskarżenia

Akt oskarżenia przeciwko Januszowi N. za szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu trafił do sądu. Informację przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej prokurator Przemysław Nowak. Za pracę na rzecz służb Rosji oskarżony  mieszkaniec Olsztyna brał pieniądze.

Śledztwo prowadzili wspólnie mazowiecki pion Prokuratury Krajowej i olsztyński wydział Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Prokuratura zarzuciła Januszowi N. szpiegostwo na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej oraz złamanie ustawy o narkomanii oraz podrabianie dokumentów. Grozi mu za to do 15 lat pozbawienia wolności.

Wobec Janusza N. stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W ramach śledztwa wykonano liczne czynności i pozyskano materiał dowodowy w drodze międzynarodowej pomocy prawnej oraz wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego

– przekazał prokurator Nowak.

Janusz N. z lokalną sceną polityczną związany był od 2012 roku, kiedy został szefem okręgu olsztyńskiego Ruchu Palikota. Po wystąpieniu z partii na krótko związał się też z PSL-em, a potem z jawnie prorosyjską partią Zmiana. Sprawę skomentował profesor Krzysztof Żęgota – politolog z UWM.

O ile zarzuty się potwierdzą, Polska północno-wschodnia, województwo warmińsko-mazurskie, jest obszarem zainteresowania rosyjskich służb specjalnych. Nowe władze, nowy rząd będzie również pokazać swoją skuteczność, więc możliwe, że takie działania będą podejmowane z jeszcze większą intensywnością, działania mające na celu wykrywanie tego typu działalności szpiegowskiej

– powiedział.

Janusz N. został zatrzymany w maju 2021 roku przez funkcjonariuszy ABW z Olsztyna. Śledczy m.in w mieszkaniu Janusza N. zabezpieczyli ponad 300 tys. zł oraz dużą ilość nośników danych.

Jak udało się ustalić, za zrealizowane zadania oskarżony otrzymywał wynagrodzenie w gotówce. Prowadził aktywność na rzecz Federacji Rosyjskiej, którą nasilił po tym, jak wcześniej pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano jego współpracownika. Janusz N. na zlecenie osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu, nawiązywał kontakt z polskimi oraz zagranicznymi politykami, w tym pracującymi w Parlamencie Europejskim. Angażował ich do działań mających charakter propagandowy, dezinformacyjny oraz prowokacji politycznych.

Rzecznik Prokuratury Krajowej podkreślił, że oskarżony działał na terenie Polski, Unii Europejskiej i innych krajów. Działalność ta wpisywała się w rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Rzeczpospolitej Polskiej w Unii i na arenie międzynarodowej.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Oskarżony o szpiegostwo Janusz N.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP

Więcej w sąd, pieniądze, prokurator, areszt, Rosja, oskarżenie, wynagrodzenie, tymczasowy areszt, Federacja Rosyjska, szpieg, szpiegostwo, Janusz N.
Trwa nabór wniosków o świadczenie 800 plus

ZUS przypomina, że można już składać wnioski na świadczenie 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca. Formularze składamy elektronicznie, a wypłata świadczenia...

Zamknij
RadioOlsztynTV