Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Mieszkańcy Elbląga zapłacą wyższy podatek od nieruchomości. To jednak nie koniec podwyżek

O 2,5 procent wzrośnie od stycznia podatek od nieruchomości w Elblągu. W przypadku budynków mieszkalnych stawka za metr kwadratowy wzrośnie z 70 do 72 groszy.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą podatek o 53 grosze wyższy niż do tej pory. Jak tłumaczą władze miasta, 2,5 procent to mniej niż wynosi obecnie inflacja. Podwyżka jest konieczna. W związku z różnymi reformami rządowymi i wzrostem ceny energii elektrycznej w budżecie miasta powstała luka, którą trzeba uzupełnić. Większość radnych zgodziła się na to.

Podwyżek nikt nie lubi. Za przyjęciem wyższych stawek podatkowych zagłosowało 18 radnych, w tym dwoje z opozycyjnego Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jeden z nich Paweł Fedorczyk przekonuje, że ustawodawca przyjmując ustawy wspierające młodych pracowników przewidział udział samorządów.

 To było wezwanie do polityki bardziej solidarystycznej, te reformy wymagają finansów

– tłumaczy radny, a pieniądze muszą się znaleźć.

Projekt nie wywołał dyskusji nas sesji. Tylko dwójka radnych Prawa i Sprawiedliwości była przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu. Od stycznia o 40 procent wrośnie też stawka za wywóz odpadów. Mniej zapłacą osoby sortujące domowe śmieci i posiadacze przydomowych kompostowników.

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, odpady, podatek, nieruchomość
Złapano złodzieja rowerów. Policja szuka ich właścicieli

Do policyjnego aresztu trafił 40-letni mężczyzna podejrzany o kradzieże rowerów na terenie Elbląga. Policjanci zabezpieczyli u zatrzymanego 8 rowerów. Dokładnie pięć z ośmiu rowerów jest przeznaczonych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV