Gmina Giżycko: Mieszkańcy chcą dopłat do wody. Władze mówią: Nie

Gminy chciały wymusić na mieszkańcach budowę szamb, zamiast przydomowych oczyszczalni ścieków, fot. pixabay
Mieszkańcy gminy Giżycko chcą, by samorząd dopłacał do wody i ścieków, tak jak w 2019 roku. Pod obywatelskim projektem uchwały podpisało się 500 osób. Teraz zajmą się nim radni.
Projekt zakłada 1 zł dopłaty do metra sześciennego wody i 2 zł do odprowadzanych ścieków. Ceny wynoszą teraz odpowiednio 4,96 zł za wodę i 12,63 zł za metr sześcienny ścieków. Jak tłumaczy wójt Giżycka Marek Jasudowicz : Gmina zrezygnowała z tych dopłat, ponieważ po pozyskaniu dofinansowania na rozbudowę gminnej kanalizacji, potrzebowała wkładu własnego:
Gdyby gmina dalej dopłacała do wody, to do dzisiaj mieszkańcy nie mieliby kanalizacji. Te inwestycje są realizowane do tej pory. Jeśli radni poprą projekt mieszkańców, to gmina będzie musiała zrezygnować z części inwestycji w przyszłym roku.
Zdaniem wójta Marka Jasudowicza, mieszkańcy zyskali na budowie kanalizacji, bo koszt odprowadzenia ścieków do sieci gminnej jest kilkukrotnie niższy niż w przypadku opróżniania szamb.
Autor: M. Zbrożek
Redakcja: M. Rutynowski/akt.tek


















![Samochody zabytkowe w Braniewie i Pieniężnie. [ZDJĘCIA] Samochody zabytkowe w Braniewie i Pieniężnie. [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FIMG_9865-scaled-1.jpeg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)

![Śpiewajmy Poezję 2026. Znamy laureatów [ZDJĘCIA] Śpiewajmy Poezję 2026. Znamy laureatów [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FSpotkania-zamkowe-sobota-2-e1781983914383.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)





