Męczeństwo i heroizm sióstr katarzynek – poruszająca wystawa w Braniewie
W Braniewie na Skwerze Sybiraków otwarto wystawę o męczeństwie sióstr katarzynek – ofiar sowieckiego terroru w 1945 roku. Wystawa zatytułowana jest „Moją misją jest tu pozostać, pomóc chorym i starszym, dzieciom i młodzieży”.
Wystawa składa się z 12 plansz, a ich autorką jest siostra Angela Krupińska.
Tutaj są rysunki s. Karoliny, które w bardzo ekspresywny sposób pokazują ich męczeństwo. Obraz więcej powie niż słowo. Są też tutaj cytaty bezpośrednich świadków, którzy widzieli, co się działo. Ona w ogóle nie wyczerpuje tematu. Jest po to, aby zaciekawić
– powiedziała.
Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. – Wystawa przedstawia heroizm i poświęcenie sióstr w najtrudniejszych momentach historii – mówił dyrektor pionu edukacji gdańskiego IPN Krzysztof Drażba.
Pokazuje, jak to zakończenie wojny wyglądało z polskiej perspektywy. Było to kolejne zniewolenie po tym z okresu II wojny światowej, które zgotowali nam Niemcy. Jest to takie memento, bo łączy dwie warstwy – historyczną i religijną, duchową
– podkreślił.
Wystawa została przygotowana w związku z 80. rocznicą zakończenia II wojny i światowej oraz z beatyfikacją siostry Krzysztofy Klomfass i jej 14 towarzyszek, która odbędzie się w sobotę 31 maja w Braniewie. Siostry poniosły śmierć z rąk żołnierzy Armii Czerwonej w różnych miejscach i okolicznościach, od stycznia do listopada 1945 r. Najmłodsza miała 26 lat, a najstarsza 64 lata.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Kulik
Redakcja: M. Rutynowski