Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Matura 2023. Znamy tematy z języka polskiego
„Człowiek – istota pełna sprzeczności” i „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem” – takie do wyboru były – według maturzystów z liceów – tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.
„Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie” i „Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń” – tak według maturzystów z techników brzmiały tematy rozprawki na egzaminie z języka ojczystego. Tematy te odnosiły się do fragmentów „Pana Tadeusza” i „Przedwiośnia”. Maturzyści z techników mogli też zinterpretować wiersz Ewy Lipskiej.
Do obowiązkowego testu z języka polskiego w woj. warmińsko-mazurskim przystąpiło ponad 10 tysięcy osób z 205 szkół. Według kuratorium oświaty, we wszystkich szkołach egzamin przebiegł bez zakłóceń. Jakie były wrażenia po wyjściu z sali?
Można się zmęczyć w ciągu tych czterech godzin. Zeszło ciśnienie i stres, ogólnie jest dobrze (…). Spodziewałem się, że będzie gorzej, ale podszedłem na spokojnie i wyszło.
Przypomnijmy, w tym roku egzaminy przeprowadzane są w dwóch formułach – inne arkusze egzaminacyjne rozwiązują maturzyści z czteroletnich liceów ogólnokształcących (zdają w nowej formule), a inne maturzyści z czteroletniego technikum (zdają w starej formule).
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy i napisać tekst własny. Mieli wybór: napisać rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów.
Pisząc tekst własny maturzyści z liceów muszą odwołać się do utworów literackich i do wybranych kontekstów (np. historycznolitereckiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, religijnego, mitologicznego, biblijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego). Jednym z utworów musi być lektura obowiązkowa.
Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym pisany w czwartek przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.
Redakcja: Ł. Sadlak/ AN