Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Małgorzata Zyskowska: Problemem Olsztyna jest brak planu miejscowego dla centrum miasta

Małgorzata Zyskowska – prezes olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Fot. BSC

Z powodu braku planu miejscowego dla centrum miasta Centaurus, najwyższy wieżowiec, który ma powstać  w Olsztynie przy skrzyżowaniu ulic Głowackiego i Piłsudskiego będzie głównie obiektem mieszkalnym a nie usługowo-biurowym – zwróciła uwagę gość Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn  Małgorzata Zyskowska, prezes olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Stworzy to problemy komunikacyjne z uwagi na małe zaplecze parkingowe dla tak wielkiego obiektu z mieszkaniami.

Marek Lewiński: Pani poprzednik Sławomir Hryniewicz w debacie Polskiego Radia Olsztyn rok temu jasno określił swoje stanowisko w sprawie olsztyńskich ”szubienic”, mówię oczywiście o pomniku Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej. Powiedział, że na wniosek Stowarzyszenia Architektów Polskich plac wpisano do rejestru zabytków po to, żeby nikomu nie udało się pozbyć tego pomnika. W pani ocenie, to był dobry pomysł?

Małgorzata Zyskowska: Tak. Sama lokalizacja placu, ustawienie, osiowość jest bardzo dobrym, ciekawym założeniem. Wiadomo, że historia robi swoje i również sam pomnik jest różnie odbierany, ale sztuka jest sztuką i pewne rzeczy są ważniejsze.

Marek Lewiński: A jeżeli prawo się zmieni, zmieniło się w sprawie nazw ulic i placów, może też zmienić się w sprawie pomników.

Małgorzata Zyskowska: Lokalizacja pomnika jest już tak w historii miasta utwierdzona, że byłabym sceptyczna co do zmiany. Ważne, żeby ten plac dobrze funkcjonował, żeby tam nie było parkingu, żeby tam była fajna, dobra przestrzeń publiczna.

Marek Lewiński: „Fajna, dobra przestrzeń publiczna”. Ale chyba trzeba by ja udoskonalić?

Małgorzata Zyskowska: Został przeprowadzony konkurs ogłoszony przez Urząd Miasta Olsztyna. Uczestniczyłam w sądzie konkursowym. Efekt konkursu był bardzo dobry. Nie wiem na jakim etapie jest teraz projekt.

Marek Lewiński: Wiemy jak ma wyglądać Hala Urania po remoncie. Wokół ma powstać ażurowy otok. Wielu osobom to się nie podoba. Wolą jednak takie obiekty jak np. Ergo arena. Nie da się pogodzić nowości ze starocią?

Małgorzata Zyskowska: Obiekt Uranii jest wpisany w krajobraz Olsztyna. Uczestniczyłam również w tym sądzie konkursem. Projekt rzucił nas na kolana. Prostym wyrazem podkreślono formę obiektu, nie burząc jego funkcji.

Marek Lewiński: Gdy zobaczymy na hale w innych miastach, to one są nowoczesne, a my beton i szkło.

Małgorzata Zyskowska: Beton i szkło, materiały fajne i dobre. Dworzec Główny w Olsztynie pochodzi z lat 70. Na tamte lata to był niezwykle nowatorski budynek. Dzisiaj mówi się: „rozebrać”. Jest tendencja wymiany na nowe, a trzeba szanować historię i swoje miasto. Wyłapać te elementy, które warto zachować.

Marek Lewiński: Dyskutowaliśmy w Polskim Radiu Olsztyn, jak ten dworzec powinien wyglądać. Jak pani ocenia projekt stadionu piłkarskiego? Obiekt na 15 tysięcy osób a na murawie mają odbywać się koncerty. Moim zdaniem projekt jest nowoczesny.

Małgorzata Zyskowska: To nowoczesny projekt. Całe założenie było takie, że rozbieramy cały istniejący stadion. Projekt będzie etapowany, to było bardzo dobre rozwiązanie.

Marek Lewiński: Przy skrzyżowaniu ulic Głowackiego i Piłsudskiego powstanie najwyższy budynek w mieście. Olsztyński „drapacz chmur”. Czy potrzebujemy takich budynków w mieście?

Małgorzata Zyskowska: Oczywiście. Budynków współczesnych nawiązujących do nowoczesnej architektury. Martwi mnie brak planu miejscowego dla centrum Olsztyna. Nie ma planu, co gdzie ma powstać. O ile architektura Centaurusa w pierwszej wersji bardziej mnie przekonywała, o tyle teraz bardziej mnie martwi to, że zdecydowaną większość powierzchni przeznacza się na funkcję mieszkaniową. Czy funkcja mieszkaniowa w takim miejscu, z małym zapleczem parkingowym jest dobrym rozwiązaniem? Powinniśmy myśleć naprzód i planować. Na chwilę obecną bez planów miejscowych inwestycje powstają na zasadzie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego czyli jednostkowo rozpatruje się daną działkę z najbliższym jej otoczeniem. A nie planuje się jaka ma być funkcja terenu.

Marek Lewiński: A czy Olsztyn jest miastem architektonicznie spójnym?

Małgorzata Zyskowska: Olsztyn jest jeszcze na tyle niewielkim miastem, że jeszcze w nim się nie gubimy. Historia dużo zrobiła, ale to jest bardzo przyjemne miasto, ścisłe centrum i nie tylko centrum można pokonać pieszo, jest dużo miłych dróg. Olsztyn to przyjemne miasto, w którym jest wiele możliwości planowania, zabudowy i modernizacji

Marek Lewiński: W Gdyni nie do pomyślenia jest taki chaos stylów architektonicznych jak w Olsztynie.

Małgorzata Zyskowska: Tak też jest w Londynie. Miasto żyje i nie nudzimy się, chociaż fajnie by było niektóre elementy zaplanować, żeby wysokościowce nie powstawały przypadkowo.

Posłuchaj rozmowy.

00:00 / 00:00

(as)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szubienice, Dworzec Główny, Małgorzata Zyskowska, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Centaurus
Do 2020 roku ma się zakończyć modernizacja dworca głównego PKP w Olsztynie. Posłuchaj debaty publicystycznej w Polskim Radiu Olsztyn

Czy paskudna wizytówka Olsztyna przestanie przynosić nam wstyd? Budynek dworca PKP Olsztyn Główny od dawna domaga się renowacji, a być może zburzenia i postawienia na nowo?...

Zamknij
RadioOlsztynTV