Odblokowali przejście w Gołdapi
Około stu osób wzięło udział w piątkowej blokadzie przejścia na granicy z obwodem kaliningradzkim w Gołdapi.
Był to protest przeciwko wzmożonym kontrolom i naliczaniu opłat wobec osób, którzy regularnie przywożą z Rosji paliwo. Protestujący blokowali dojazd do przejścia granicznego, uniemożliwiali zarówno wjazd, jak i wyjazd. Co jakiś czas przepuszczali po kilka samochodów. Zapowiedzieli kolejne protesty i złożenie petycji do Izby Celnej w Olsztynie.
Protest wiązał się z nową interpretacją przepisów celnych dotyczących przywożenia z Rosji do Polski paliwa. Od poniedziałku służby celne nakładają bowiem kary na osoby, które przekroczyły granicę więcej niż dziesięć razy w miesiącu, z pełnym bakiem paliwa i 10 litrowym kanistrem (co jest legalne). Należy dowieść, że cel podróży był inny niż handlowy. Jeśli podróżny tego nie wykaże, to celnicy naliczają podatki akcyzowe i VAT oraz opłatę paliwową.
Rzecznik prasowy olsztyńskiej Izby Celnej Ryszard Chudy odnosząc się do piątkowego protestu w Gołdapi przekazał PAP komunikat, w którym Izba zapowiedziała „kontynuację intensywnych działań kontrolnych ukierunkowanych na eliminowanie przypadków zarobkowego, naruszającego ramy prawne, przywozu paliwa z państwa sąsiedniego”.
– W razie udowodnienia, że paliwo zostało przywiezione w celach handlowych, osoby je wwożące zostaną zobowiązane do uiszczenia należności celno-podatkowych – przypomniał Chudy i podkreślił, że celnicy intensyfikują swoje działania wobec „osób, które z przywozu paliwa uczyniły sobie stałe źródło dochodów”.
Jak informowała wcześniej PAP Izba Celna w Olsztynie, już w pierwszym dniu wzmożonych kontroli podróżnych (te rozpoczęły się 6 maja) celnicy wszczęli ponad 550 postępowań za przywóz paliwa ponad normę. Paliwo w Rosji jest blisko o połowę tańsze niż w Polsce (litr oleju napędowego kosztuje ok. 3 zł). Przewożący paliwo z Rosji odsprzedają je za niższą cenę niż aktualna na polskich stacjach. Dla niektórych mieszkańców Polski północno-wschodniej to często jedyny sposób zarobkowania. (PAP/as)
Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek: