Lotnisko w Dajtkach z systemem GPS
Na olsztyńskim lotnisku będzie nowy system naprowadzania samolotów. Lotnisko Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie będzie wkrótce mogło przyjmować samoloty w trudnych warunkach pogodowych. Powstaje stacja meteo, która jest częścią nowego rodzaju naprowadzania samolotów, opartego o nawigację satelitarną.
Pozwolenie na rozpoczęcie budowy tego systemu wydał właśnie wojewoda warmińsko-mazurski. Jak poinformowała rzeczniczka wojewody Edyta Wrotek, powstaną dwa maszty pomiarowe o wysokości 10-ciu i prawie półtora metra, na których zostaną zainstalowane urządzenia meteorologiczne, a u ich podstaw celiometry, czyli przyrządy do ustalania podstawy chmur.
Dyrektor Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego Michał Zazula wyjaśnił, że najczęściej lotniska, które przyjmują samoloty w trudnych warunkach pogodowych, przy słabej widoczności, we mgle i przy niskiej podstawie chmur, wyposażone są w kosztowną infrastrukturę ILS, czyli radiowy system nawigacyjny. Lotnisko w Dajtkach będzie natomiast wykorzystywać system GPS, czyli satelitarną nawigację, z której korzystają np. kierowcy.
GPS pozwala na podchodzenie do lądowania, gdy widoczność wynosi jeden kilometr, a podstawa chmur 500 metrów.
Obecnie na olsztyńskim lotnisku nie ma żadnych urządzeń, które pozwoliłyby na precyzyjne podejście samolotu w trudnych warunkach. Lądując w Dajtkach, pilot musi widzieć pas z odległości 1,5 kilometra i przy podstawie chmur 450 metrów.
Aby piloci mogli korzystać z GPS, lotnisko w Dajtkach musi być wyposażone w nowoczesną stację meteo i system oświetlenia. Stacja, której budowa może się już rozpocząć, będzie miała czujnik mierzący podstawę chmur i widoczność, a także temperaturę, ciśnienie, opady i siłę oraz kierunek wiatru. Do tej pory pracownicy lotniska obserwowali sami niebo i podstawę chmur ustalali „na oko”.
System pozwalający na przyjmowanie samolotów przy słabej widoczności sfinansowany jest z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia – Mazury. Wartość projektu to 3 miliony 600 tysięcy zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi 2 miliony 800 tysięcy. (gol/as)
gol za pap