Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lidia Staroń: Przepisy mają być lepsze i korzystniejsze dla ludzi, a nie dla pewnych grup interesu

Senator Lidia Staroń. Fot. B. Świerkowska-Chromy

– Zrobiłam sprawozdanie ze swojej działalności w Senacie i chciałbym, żeby każdy poseł i senator je zrobił. Wtedy jest inna świadomość, jeśli chodzi o człowieka i jego działalność – powiedziała w Porannych pytaniach Radia Olsztyn senator Lidia Staroń.

Lidia Staroń ubiega się o reelekcję do Senatu w okręgu nr 86, który obejmuje Olsztyn oraz powiaty: olsztyński, nidzicki i szczycieński. Rywalami są: Leszek Bubel (własny komitet), Andrzej Maciejewski (Komitet Wyborczy Prawica) oraz Jarosław Słoma (Koalicja Obywatelska). Jest kandydatem niezależnym, ponieważ jak podkreśliła – wtedy nie jest się obciążonym partyjnymi interesami i można działać skutecznie.

Byłam wcześniej w partii, ale kiedy widziałam, że zaczynają się interesy i jest blokada dobrych zmian i zobaczyłam, że już nic nie mogłam zrobić, to powiedziałam dość.

Senator podkreśliła, że prawo jest efektem problemów ludzi. Należy je zmieniać w korzystny dla nich sposób. Jako przykłady podała nieprawidłowe działania komorników czy spółdzielni mieszkaniowych. Dodała również, że teraz najważniejszą kwestią jest uregulowanie przepisów dotyczących lichwy.

Przepisy antylichwiarskie są bardzo potrzebne. Oczywiście tam są bardzo duże pieniądze, a po drugiej stronie jest krzywda i bieda dlatego, że to jest naprawdę przestępstwo. 

Lidia Staroń odniosła się także do wyroku Trybunały Sprawiedliwości TSUE dotyczącego tzw. frankowiczów. Podkreśliła, że kredyty udzielane w szwajcarskiej walucie były niegodziwą praktyką.

Na zakończenie rozmowy Lidia Staroń wspomniała postać Kornela Morawieckiego – twórcę Solidarności Walczącej.

Znałam Kornela. To wielki i bardzo mądry człowiek. Wiele razy rozmawialiśmy o spółdzielczości. Chciał wiedzieć, jaka jest praktyka. Wiedział, że jest patologia, że trzeba coś zrobić. Wiem, że rozmawiał ze swoim synem, żeby dalej zmieniać tą rzeczywistość.

Uroczystości pogrzebowe marszałka seniora rozpoczną się w południe w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. O godz. 15 Kornel Morawiecki spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Do wysłuchania rozmowy z senator Lidią Staroń zaprasza Wojciech Chromy

00:00 / 00:00

 

Autor: W.Chromy
Redakcja: Ł.Węglewski

Więcej w polityka, wybory
„Poprzemy każdy rząd, który obniża podatki”. Związkowcy Solidarności z Elbląga wspierają Jerzego Wilka w kampanii wyborczej

Elbląski Region Solidarności i związkowcy-seniorzy wspierają Jerzego Wilka w wyborach do sejmu. W biurze poselskim Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk odebrał specjalny list z wyrazami poparcia...

Zamknij
RadioOlsztynTV