Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Leśnicy chcą uratować piramidę w Rapie

Grobowiec w Rapie. Fot. Hubert Kowalski

Leśnicy chcą zdobyć na ten cel środki z nowej unijnej perspektywy. Mamy nadzieję, że wniosek będzie można złożyć jeszcze w tym roku – poinformowało Nadleśnictwo Czerwony Dwór.

Piramida w Rapie jest grobowcem z XIX w. Skryty w lesie pod Baniami Mazurskimi grobowiec w Rapie jest najbardziej osobliwą tego rodzaju kaplicą grobową wschodniopruskiej szlachty: jej dach stanowi wysoka piramida.

Przed kilkoma tygodniami grupa archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego ustaliła, że pochowano tam siedem osób: pięcioro dorosłych i dwoje dzieci. To sensacyjne ustalenia, ponieważ dotąd uważano, że piramida kryje szczątki tylko jednego dziecka – trzyletniej Ninette. Tożsamość drugiego dziecka na razie nie jest znana. Znajdujące się w piramidzie szczątki przez lata były bezczeszczone, m.in. zwłokom pourywano głowy i połamano kończyny.

Przy okazji badań piramidy i pochowanych w niej osób (niektóre ciała uległy mumifikacji) archeolodzy ustalili, że stan techniczny budynku jest katastrofalny, a wyjątkowe sklepienie się sypie.

Ponieważ piramida stoi na terenie Lasów Państwowych, to w gestii tej instytucji leży remont budynku. „Nie mamy na to pieniędzy, dlatego chcemy przeprowadzić remont za pieniądze unijne” – powiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Czerwony Dwór Marcin Kimszal. Przyznał, że leśnicy już znaleźli odpowiednią procedurę, w ramach której mogą pozyskać pieniądze na remont i przygotowują dokumenty do aplikowania o nie.

„Mamy nadzieję, że wniosek będziemy mogli złożyć jeszcze w tym roku” – przyznał nadleśniczy Kimszal.

Archeolodzy i historycy wciąż analizują wyniki odkryć w piramidzie. Ustalają m.in. powiązania rodzinne spoczywającej w grobowcu rodziny von Fahrenheid, która miała nieistniejący już dziś majątek w oddalonych o niespełna 2 km od piramidy Małych Bejnunach, z gdańskimi Farenheidami, wśród których był wynalazca skali termometrycznej. Wiadomo już, że obie rodziny były spokrewnione.

Ustaleń i badań wymaga także powód, dla którego w Rapie stanęła piramida.

Posłuchaj na ten temat reportażu Alicji Kulik „Co się wydarzyło w Rapie?”

Grobowiec w Rapie – prace antropologiczne. Fot. Hubert Kowalski

(pap/as)

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Szpital Pomocy Maltańskiej

O kruchości życia, odchodzeniu i doświadczeniach, które wzbogacają życie.... W najbliższy poniedziałek odwiedzimy w Barczewie Szpital Pomocy Maltańskiej pod wezwaniem bł. Gerarda. Z pracownikami i pacjentami...

Zamknij
RadioOlsztynTV