Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kwesty na ratowanie zabytkowych cmentarzy i poszukiwania ofiar komunizmu

Fot. Ł. Sadlak

Na olsztyńskich cmentarzach komunalnych prowadzona była jest coroczna zbiórka na renowację starych nagrobków. Kwesta jest organizowana od 20 lat przez Społeczny Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach.

Wolontariusze stali z puszkami przy głównych wejściach obu największych olsztyńskich nekropolii oraz od strony ulicy Erdmanowej na cmentarzu przy Poprzecznej i od strony wschodniej na cmentarzu w Dywitach.

Kwestowali m.in. politycy, samorządowcy, sportowcy i artyści, a wśród nich trenerka tańca Iwona Pavlović i posłanka Monika Falej. Obie podkreślały, że odwiedzający cmentarze chętnie wrzucają pieniądze do puszek.

– Zbiórkę co roku prowadzi Społeczny Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach – mówił jeden z jego członków, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie Zbigniew Kot.

By zachować odrobinę dawnej rzeczywistości Olsztyna w nienaruszonym stanie, a przynajmniej niepogorszonym. Za te zebrane środki później przeprowadzane są renowacje ogrodzeń, kwater rodowych na 3 cmentarzach. W ten sposób udaje się zachować ich trwanie

– dodał.

Dzięki zebranym datkom prace prowadzone są na zabytkowych, zamkniętych już cmentarzach świętego Jakuba, świętego Józefa i świętego Jana Nepomucena w olsztyńskich Dajtkach. Przed rokiem podczas kwesty udało się zebrać prawie 16 tysięcy złotych.

Do tej pory, dzięki zbiórkom odnowiono ponad 300 cennych historycznie olsztyńskich nagrobków oraz starych krzyży.

Zbiórkę pieniędzy na poszukiwania grobów, prace ekshumacyjne i identyfikację szczątków ofiar systemu komunistycznego prowadzi również Fundacja Niezłomni. Wolontariuszy można spotkać też na cmentarzach komunalnych przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie i Wadąskiej w Dywitach. Kwesta jest organizowana w całym kraju. Prezes Fundacji Niezłomni Wojciech Łuczak powiedział, że dotychczasowe działania pozwoliły na podjęcie wielu prac.

Dotąd fundacja odnalazła 30 pomordowanych w różnych okolicznościach i miejscach, również w Warmińsko-Mazurskiem, we wsi Gajrowskie. Miała miejsce tam bitwa pomiędzy siłami 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego a NKWD i KBW. Tam odnaleźliśmy 9 poległych podczas bitwy polskich żołnierzy

– podkreślił.

Przed fundacją jeszcze dużo pracy.

Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu płynącym z kwesty – bo to jedyne źródło naszego finansowania – będzie to możliwe i będziemy mogli prowadzić nasze badania dalej. Korzystamy z wykwalifikowanych wolontariuszy. Są to badania interdyscyplinarne – zaangażowani są w to genetycy, archeolodzy, historycy. Dzięki ich zaangażowaniu również odnosimy sukcesy w poszukiwaniach

– dodał.

Kwestę w Olsztynie w tym roku poprowadziło kilkunastu wolontariuszy, głównie z olsztyńskich środowisk patriotycznych.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. M. Świniarski

Autor: M. Świniarski / K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski / K. Ośko

Więcej w kwesta, ekshumacja, cmentarze, ratowanie grobów, zabytkowe cmentarze
Wszystkich Świętych. Jak dojechać na cmentarze w Ełku?

Tylko w dniu Wszystkich Świętych będzie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu w Ełku. Zmiany zaczną obowiązywać od godz.6.00 i zakończą się o 20.00. Zamknięta dla ruchu aut będzie...

Zamknij
RadioOlsztynTV