Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kupujesz prezenty na święta? Sprawdź możliwość zwrotu lub wymiany


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, by przed zakupem prezentów sprawdzić, czy będzie można je zwrócić lub wymienić. Kupując w internecie konsument ma 14 dni na zwrot towaru, w sklepach stacjonarnych możliwość zwrotu zależy od polityki sklepu.

Wśród najczęściej wybieranych prezentów pod choinkę dla dzieci są oprócz zabawek m.in. kosmetyki, elektronika, biżuteria.

Kupujmy świadomie i nie dajmy się ponieść szałowi zakupów. Działajmy zgodnie z aktualnym trendem odpowiedzialnej, zrównoważonej konsumpcji. Nie kupujmy dla samego kupowania. Niech te świąteczne prezenty będą przemyślane, a nasze decyzje zakupowe niech uwzględniają gust i upodobania osób obdarowywanych

– podkreślił w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Źle wybrane produkty np. kosmetyki czy ubrania mogą się zmarnować, gdy nie będą używane.

Nietrafiony prezent stanie się odpadem i obciążeniem dla środowiska. Zaplanujmy zatem zakupy świąteczne z wyprzedzeniem i nie dajmy się ponieść impulsywnej konsumpcji, szkodliwej nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim – dla naszych kieszeni

– dodał prezes UOKiK.

Zgodnie z prawem, kupując w internecie konsument ma ustawowe 14 dni na zwrot towaru. W sklepach stacjonarnych możliwość zwrotu zależy od polityki sprzedającego.

Urząd przypomina, że przy kupowaniu kosmetyków w popularnych zestawach świątecznych, warto sprawdzić, czy korzystniejszy finansowo nie będzie zakup pojedynczych elementów . Natomiast przy wyborze biżuterii, należy pamiętać, że jubiler może odmówić zwrotu towaru z np. wygrawerowanym imieniem.

W przypadku zakupu telewizorów warto zapytać sprzedawcę, czy wybrany model odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2/HECV – radzi UOKiK. Przypomina, że nowy standard – DVB-T2 – będzie obwiązywał od 1 lipca 2022 r.

Rewolucja w telewizji naziemnej. Trzeba się liczyć z wymianą odbiorników

Autor: PAP
Redakcja: K. Ośko/akt.tek

Więcej w święta, zakupy
Uczniowie przygotowali wyjątkowe prezenty dla żołnierzy. „Wsparcie dzieci i młodzieży jest bezcenne”

Uczniowie z warmińsko-mazurskich szkół piszą kartki świąteczne do żołnierzy. Otrzymają je służby mundurowe, które stacjonują na polsko-białoruskiej granicy. To pokłosie spontanicznej akcji "Murem za polskim mundurem",...

Zamknij
RadioOlsztynTV