Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kultura ukraińska w Iławie

Fot. J. Chrunik

„Popołudnie z kulturą ukraińską” można było spędzić w Iławie. Na scenie amfiteatru im. Louisa Armstronga wystąpiły zespoły: Harazd z Gdańska, Witrohon i Dola z liceum z ukraińskim językiem nauczania w Białym Borze oraz olsztyńsko-ostródzki kwartet Toja.

Z Mikołajowa koło Lwowa przyjechał zespół bandurzystek Etnodar.

„Popołudnie z kulturą ukraińską” na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny Iławy, chociaż zorganizować je nie jest łatwo

– powiedziała przewodnicząca iławskiego koła Związku Ukraińców w Polsce Lubomira Żołądek.

Tegoroczny koncert poświęcony był pamięci wielkiego ukraińskiego kompozytora, poety, wokalisty  Wołodymyra Iwasiuka w 45. rocznicę jego tragicznej śmierci. Był twórcą ukraińskiej estrady i chyba nie ma Ukraińca, który nie znałby jego piosenek, takich jak „Wodohraj” czy „Czerwona ruta”.

„Czerwoną rutę” w Polsce wykonywał Janusz Gniatkowski i – w oryginale – zespół No to co. „Popołudnie z kulturą ukraińską” w Iławie odbyło się po raz siedemnasty.

Koncert zorganizował Związek Ukraińców w Polsce koło w Iławie oraz Iławskie Centrum Kultury.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: J. Chrunik
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

Więcej w Iława, folklor, Ukraina
Audycje w języku ukraińskim – czerwiec 2024

Audycje w języku ukraińskim nadajemy codziennie, również w święta, o godzinach 10.50 i 18.10. W niedzielę Magazyn Ukraiński emitowany jest o godzinie 20.30. Prezentujemy serwis informacyjny...

Zamknij
RadioOlsztynTV