Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Który z kandydatów na prezydenta Francji jest leszy? Radosław Nojman (PiS): lepsza jest Marine Le Pen. Leszek Śpiewak (PSL): stawiałbym na Emmanuela Macrona

Od prawej: Leszek Śpiewak (PSL) i Radosław Nojman (PiS). Fot. BSC

„Jeden na jednego”, czyli starcie opozycji z partią rządzącą. Goście audycji analizowali najnowsze sondaże poparcia partii politycznych i zastanawiali się, który z kandydatów na prezydenta Francji byłby leszy z punktu widzenia Polski.

Gospodarzem audycji był Marek Lewiński. Na argumenty pojedynkowali się:

  • Leszek Śpiewak – Polskie Stronnictwo Ludowe, wiceburmistrz Nidzicy
  • Radosław Nojman – Prawo i Sprawiedliwość

Posłuchaj audycji

00:00 / 00:00

Wybory prezydenckie we Francji

W środę 3 maja odbyła się debata telewizyjna dwojga kandydatów, którzy w niedzielnej drugiej turze spotkają się w walce o stanowisko prezydenta Francji. Centrysta Emmanuel Macron w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji zdobył 24,01% głosów. Szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen otrzymała 21,30%. Kto z punktu widzenia Polski będzie lepszym prezydentem Francji: Emmanuel Macron czy Marin Le Pen?

Emmanuel Macron

Macron jest m.in. za utrzymaniem sankcji nałożonych na Rosję. Z tego punktu widzenia, jest to dla Polski kandydat lepszy niż Marine Le Pen, która ma odmienne poglądy w tej kwestii? Emmanuel Macorn nie dostrzega jednak problemu islamskich terrorystów i nie wie jak zwiększyć bezpieczeństwo we Francji i UE.

Z perspektywy Polski najwięcej zastrzeżeń budzą jego poglądy na politykę europejską. Jest on zwolennikiem zacieśniania integracji i „Europy wielu prędkości”, w której Polska mogłaby się znaleźć na peryferiach UE. Także jego poglądy na kwestię kryzysu migracyjnego są niepokojące. Polityk chwalił w tym względzie podejście Angeli Merkel, co jest w sprzeczności z poglądami polskiego rządu.

Marine Le Pen

– Nie pozwolę, by Polacy zarabiali, wytwarzając produkty, które będą sprzedawane bezrobotnym z Francji – grzmiała podczas pierwszej debaty szefowa Frontu Narodowego. Le Pen chce wyjścia ze strefy euro oraz opuszczenia przez Francję strefy Schengen, proponuje też renegocjację warunków członkostwa Francji w UE lub referendum nad całkowitym opuszczeniem struktur europejskich. Mimo, że w ostatnim czasie szefowa Frontu Narodowego sygnalizowała zmiękczenie swoich postulatów, jej wybór wywołałby duży chaos w Unii zmagającej się z wieloma kryzysami jednocześnie.

Le Pen chce również wyprowadzenia Francji z NATO i jest najbardziej prorosyjskim z kandydatów. Jej związki z reżimem Putina są znane od dawna. Polityk opowiada się za uznaniem aneksji Krymu, zniesieniem sankcji, a także utworzeniem z Moskwą międzynarodowej koalicji przeciwko islamskiemu terroryzmowi.

Leszek Śpiewak – Polskie Stronnictwo Ludowe

Leszek Śpiewak – Polskie Stronnictwo Ludowe

Macron – liberał powinien dać gwarancję stabilności nie tylko na rynku francuskim, ale również na scenie europejskiej. Unia Europejska była szyta pod kontem Francji i jest to druga siła jeśli chodzi o gospodarkę w UE. Dla Polaków także jest to pewna szansa, ponieważ jeśli będą silne Niemcy i Francja, to znajdzie się również miejsce dla naszego kraju. Obstawałbym za Macronem mimo, że nie jest to rewelacyjny wybór, bo obie kandydatury są różnie komentowane.

Radosław Nojman – Prawo i Sprawiedliwość

Bardzo, bardzo trudny wybór. Mamy do czynienia z typowym przykładem polaryzacji sceny politycznej we Francji. Jest dwóch kandydatów o zupełnie różnych poglądach (…)  Centrolewica reprezentowana przez Emmanuel Macron i skrajna prawica przez Marine Le Pen. U obojga kandydatów dostrzegamy elementy programowe stojące w sprzeczności z polską racją stanu (…) W swoim ubiegłotygodniowym wystąpieniu Macron w sposób brutalny atakował polski rząd i obecną sytuację w naszym kraju. Z kolei Marine Le Pen i jej mocno prawicowe poglądy jeżeli chodzi o kwestie pracowników delegowanych i obecność imigrantów (…) są niepokojące. Lepszą kandydatką wydaje się Le Pen (…)

Leszek Śpiewak – Polskie Stronnictwo Ludowe

Mówimy o uspokojeniu sytuacji we Francji. Debata kandydatów pokazała, że Marine Le Pen nie gwarantuje uspokojenia sytuacji, a wręcz będzie podgrzewała atmosferę. Nie jest to potrzebne Francji ani Unii Europejskiej (…) Trzeba też patrzeć na aspekt historyczny. We Francji imigranci byli od dawien dawna ze względu na kolonie francuskie (…) Nie możemy sobie pozwolić na wyjście Francji z Unii Europejskiej.

Radosław Nojman – Prawo i Sprawiedliwość

Program Marine Le Pen jest skrajnie prawicowy wręcz narodowy. Le Pen wprost mówi, że może czas przerwać sankcje wobec Rosji, dlatego porównanie Marine Le Pen do Jarosława Kaczyńskiego jest mało zasadne i wynika z naszej wewnętrznej sceny politycznej i walki politycznej w kraju. Stawiajmy na stabilność i bezpieczeństwo (…)

Radosław Nojman – Prawo i Sprawiedliwość

Najnowsze sondaże poparcia dla partii politycznych

Najnowszy sondaż Kantar Public dla „Wiadomości” TVP i TVP Info wskazuje, że największym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość (31%), druga jest Platforma Obywatelska (29%). Na trzecim miejscu znalazłby się Kukiz’15 (9 proc.), a na czwartym SLD (5 proc.). Progu wyborczego nie przekroczyłyby Nowoczesna (4 proc.), Wolność, PSL i Razem (po 2 proc.).

Z kolei według sondażu zrealizowanego dla Faktów TVN i TVN24 poparcie dla Platformy Obywatelskiej wzrosło o 4% do 31%, a poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości pozostało na poziomie 29%. Z kolei poparcie dla Kukiz’15 nie zmieniło się i wynosi 10%, dla SLD 6% (spadek o 2%), a dla Nowoczesnej 5 % (spadek o 3 %). To pierwszy od dawna sondaż, w którym Platforma Obywatelska objęła prowadzenie. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce 15 maja 2015 roku.

PiS traci poparcie, Platforma Obywatelska zyskuje, Nowoczesna prawie poza Parlamentem. Skąd takie zmiany? Czy PO odbiera elektorat Nowoczesnej, a może Polskiemu Stronnictwu Ludowemu?

Radosław Nojman – Prawo i Sprawiedliwość

To jest polityka. Pamiętajmy, czym są sondaże zależne od grupy respondentów, zależne od wielu czynników, także od tego, kto te sondaże prowadzi. Poparcie Prawa i Sprawiedliwości jest mniej więcej stabilne i na podobnym poziomie. Poparcie dla PO rośnie w sposób dostrzegalny ze względu na nijakość Nowoczesnej.pl. Te programy i elektorat jest podobny.

Leszek Śpiewak – Polskie Stronnictwo Ludowe

Myślę,  że Platforma odbiera elektorat Nowoczesnej. PSL, do tej pory silny w samorządach w mniejszych miejscowościach na terenach wiejskich i w niedużych miastach, ma obecnie dobrą pozycję.  Może sondaże nie są zbyt sprzyjające, ale jestem optymistycznie nastawiony do wyborów samorządowych w 2018 roku. Znamy problemy zwykłych mieszkańców i potrafimy je rozwiązywać.

Tymczasem jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Kantar Public na zlecenie Polskiego Radia 24, większość Polaków spodziewa się, że w ciągu najbliższych 3 do 8 lat Polska może znacząco poprawić swoją pozycję gospodarczą. Polacy mają także nadzieję na poprawę sytuacji materialnej swoich rodzin. W to, że ich rodziny będą żyły w najbliższych latach dostatniej, wierzy 58 procent ankietowanych. Tego zdania jest blisko połowa kobiet i 70 procent mężczyzn, którzy wzięli w badaniu. Z optymizmem w przyszłość patrzą osoby młode, mieszkające w dużych miastach, które ukończyły studia, a także te, które zarabiają więcej niż 3 000 złotych miesięcznie.

Od prawej: Leszek Śpiewak (PSL) i Radosław Nojman (PiS). Fot. BSC

 

(BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, PSL, PiS, wybory, Francja, sondaże
Jacek Protas: decyzję o zawieszeniu MRG uważam za bardzo szkodliwą

Zawieszenie małego ruchu granicznego źle wpływa na rodzimą gospodarkę, polsko-rosyjskiej stosunki sąsiedzkie - powiedział w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn poseł Platformy Obywatelskiej Jacek Protas. Jacek...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV