Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jacek Protas: decyzję o zawieszeniu MRG uważam za bardzo szkodliwą

Poseł Jacek Protas (Platforma Obywatelska). Fot. Łukasz Węglewski

Zawieszenie małego ruchu granicznego źle wpływa na rodzimą gospodarkę, polsko-rosyjskiej stosunki sąsiedzkie – powiedział w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn poseł Platformy Obywatelskiej Jacek Protas.

Jacek Protas jest autorem interpelacji poselskiej w sprawie małego ruchu granicznego (MRG) z obwodem kaliningradzkim, który został zawieszony w 2016 roku. To nie pierwsza interwencja byłego marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w tej sprawie, który uważał, że MRG był rekompensatą za peryferyjne, przygraniczne położenie naszego regionu. Dodał, że przez zawirowania zagrożony jest również program Polska-Rosja, w którym do wykorzystania są 62 miliony euro.

Według statystyk liczba Rosjan przyjeżdżających do Polski ich wydatki nie spadły zbyt bardzo. Bardziej spadła liczba Polaków wyjeżdżających do Rosji, którzy jeździli do obwodu kaliningradzkiego głównie po papierosy i paliwo. Jacek Protas uważa, że podawanie tego typu danych to zaklinanie rzeczywistości, a zawieszenie MRG spowodowało m.in. zahamowanie dochodów polskich przedsiębiorców z terenów przygranicznych.

W dalszej części rozmowy poruszone zostały tematy związane z polityką. Jacek Protas pytany o rezygnację z przewodniczenia Klubem Parlamentarnym Nowoczesna przez Ryszarda Petru podkreślił, że czuje się niezręcznie komentując sytuację w tej partii. Dodał jednak, że jego partia ma jasno określony cel.

– Celem polityków Platformy Obywatelskiej jest odsunięcie od władzy szkodliwych dla Polski rządów PiS-u.  Będziemy szukać sojuszników wśród partii opozycyjnych, m.in. partii Nowoczesna, a nie przeciwników.

Polityk PO nie dostrzegł także żadnych sensacyjnych działań w ostatnim przejściu czterech posłów Nowoczesnej do Platformy Obywatelskiej. Przypominał, że w przeszłości doszło do migracji w drugą stronę. – Każdy musi szukać swojego miejsca i nie róbmy ztego sensacji. – podsumował Protas.

W ostatnim sondażu poparcia dla partii politycznych PO – po raz pierwszy od wyborów w 2015 roku – ma przewagę nad PiS. Jacek Protas ustosunkowując się do wyników sondażu podkreślił, że jego partia wykonuje ciężką pracę, której głównym zadaniem są odzyskanie zaufania społecznego i przekonanie do programu i wizji Polski. – Wzrastające poparcie oczywiście cieszy, ale na pewno nas nie uśpi. – zakończył Jacek Protas.

Do wysłuchania rozmowy z Jackiem Protasem zaprasza Andrzej Piedziewicz

00:00 / 00:00

(A.Piedziewicz/Ł.Węglewski)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, PO, Poranne Pytania, Jacek Protas, Platforma Obywatelska
Wynik wyborów prezydenckich we Francji będzie istotny dla Polski. Posłuchaj audycji publicystycznej My, Wy, Oni

O wyborach prezydenckich we Francji, wizycie Donalda Tuska w Warszawie i wyroku skazującym komornika z Działdowa rozmawiali goście audycji publicystycznej My, Wy, Oni. W studiu Polskiego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV