Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kto będzie rządził w sejmiku województwa? Politycy z Warmii i Mazur komentowali możliwe koalicje

Od prawej: Dariusz Rudnik (PiS) i Marcin Kuchciński (PO)

Wybory samorządowe już za nami. Gośćmi Porannych Pytań byli dziś Marcin Kuchciński, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w powiecie olsztyńskim i Dariusz Rudnik – wiceprzewodniczący zarządu okręgu olsztyńskiego Prawa i Sprawiedliwości.

Politycy zostali zapytani o możliwość koalicji PO-PiS w sejmiku wojewódzkim.

Jest to po prostu niemożliwe. Takiej koalicji nie będzie, ani w sejmiku, ani w radzie miasta

– powiedział Marcin Kuchciński.

Kiedyś były czasy przyjaciół z PiSu i z PO. Jest to miara tego, co się stało w naszym kraju. Niektóre interesy polityczne idą w poprzek poglądów wcześniej wyznawanych. Bieżąca polityka zwyciężyła nad wcześniej głoszonymi ideami

– komentował z kolei Dariusz Rudnik.

Do tej pory w sejmiku województwa wszystkie partie współpracowały zgodnie. Prawo i Sprawiedliwość zachowywało się wstrzemięźliwie. – PiS zawsze będzie się kierował interesem i dobrem mieszkańców Warmii i Mazur – podkreślał Dariusz Rudnik i dodał:

Będziemy się starali, aby nasze założenia programowe były w jak największym stopniu realizowane. Mamy inne wizje rozwoju od innych partii, ale chodzi nam o to samo, żeby na Warmii i Mazurach żyło się lepiej. Mam tutaj na myśli nie tylko turystów, ale także mieszkańców naszego regionu.

Marcin Kuchciński odniósł się do możliwej sejmikowej koalicji PO-PSL. W poprzedniej kadencji to PSL miał większość mandatów, teraz sytuacja się odwróciła na korzyść Platformy Obywatelskiej:

Mamy największą liczbę radnych sejmiku województwa (12). PSL zdobył siedem mandatów, więc możemy stworzyć silną koalicję. Rozmowy toczą się na szczeblu krajowym. W ciągu najbliższych dni poznamy efekty tych rozmów – wtedy przejdziemy do konkretnych ustaleń w regionie. Wszyscy marszałkowie z PSL, również Gustaw Marek Brzezin podkreślili, że ich koalicja z PiSem jest niemożliwa.

Czy PiS próbuje rozmawiać z PSLem, na temat ewentualnej koalicji, próbując przeciągnąć ich na swoją stronę?

Oczywiście, że prowadzone są rozmowy polityczne. Mamy w tej dziedzinie kompetencje. Działacze PSLu, są znani z tego, że są pragmatykami. Co tak naprawdę daje im dalsza praca z Platformą Obywatelską? My mamy ofertę, która jest korzystna przede wszystkim dla mieszkańców Warmii i Mazur

– zaznaczał Dariusz Rudnik.

Posłuchaj rozmowy z Marcinem Kuchcińskim i Dariuszem Rudnikiem

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dariusz Rudnik, wybory samorządowe, Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Andrzej Maciejewski: Wybory samorządowe są walką o etaty w urzędach marszałkowskich

Wybory samorządowe i sejmikowe mają to do siebie, że to nie są wybory na programy, tylko na etaty – trzeba rzeczy nazywać po imieniu. To walka...

Zamknij
RadioOlsztynTV