Książki o tragedii, która dotknęła Elbląg w grudniu 1970 roku
Pełna sala i dwie godziny opowieści o ludziach, wydarzeniach i tragedii, która dotknęła Elbląg w grudniu 1970 roku.
W Ratuszu Staromiejskim odbyło się spotkanie z autorami dwóch książek : „Pogrzebani nocą” i „Janek Wiśniewski. Chłopak z Elbląga”. Pierwsza powstała z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Autorów jest trzech – dwaj to historycy z IPN Piotr Brzeziński i Robert Chrzanowski, trzeci to dziennikarz Tomasz Słomczyński. Jemu przypadła w udziale część elbląska i opisanie sylwetek Zbyszka Godlewskiego i Waldemara Rebinina, którzy zginęli 15, 17 i 18 grudnia 45 lat temu. Jak zapewnia, to nie jest kolejne rocznicowa publikacja, a książka o prawdziwych ludziach, pełna emocji i także łez.
Hanna Haufa, siostra Mariana Sawicza uczestniczyła w promocji. Nie kryła wzruszenia, bo jak mówi – upływ czasu jej ran nie leczy. Dlatego nie jest pewna kiedy zajrzy do książek.
Druga książka to opowieść Zbigniewa Brannacha pt „Janek Wiśniewski. Chłopak z Elbląga”, o 18-latnim Zbyszku Godlewskim, który stał się symbolem Grudnia 70.
Książka wydana została dzięki wsparciu samorządu Elbląga.
Z okazji 45. rocznicy protestów robotniczych na Wybrzeżu, IPN i Archiwa Państwowe z Gdańska przygotowały ekspozycję dokumentów i fotografii dotyczących wydarzeń w Elblągu. Można ją było oglądać na korytarzach szkoły, która sąsiaduje z miejscami walk ulicznych z 1970 roku. Wśród zwiedzających, co zrozumiałe, najwięcej było uczestników tamtych wydarzeń.
Szkoła Podstawowa nr 21, w której wystawa jest prezentowana mieści się przy ulicy Zbyszka Godlewskiego, przy skwerze Mariana Sawicza na którym stoi Pomnik Ofiar Grudnia 70′. Obaj zostali zastrzeleni , pierwszy przez żołnierza LWP 17. a drugi 18 grudnia przez milicjanta.
(stan/as)