Olsztyn, Aktualności
Książka o historii Olsztyna. Nowa, choć… z XIX wieku
Troje studentów V roku filologii germańskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Małgorzata Zegler, Edyta Borkowska i Krzysztof Kasparowicz przetłumaczyło tekst Hugo Bonka dotyczący historii Olsztyna w latach 1353-1772.
Komentarz i konsultację naukową zapewnili: Alicja Dobrosielska oraz Marek M. Pacholec. Hugo Bonk, historyk i nauczyciel jako pierwszy wydał monografię o Olsztynie. Książka została opublikowana w XIX w języku niemieckim, gotycką czcionką na zlecenie tamtejszych włodarzy z okazji 550 urodzin miasta. Teraz książka po polsku została wydana w zaledwie 200 egzemplarzach, ale jest dostępna w całości, za darmo, w Internecie.
Monografia napisana przez Hugo Bonka opowiada m.in. położeniu Olsztyna, założycielu miasta, powstaniu kapituły warmińskiej, zamku i Wysokiej Bramie, Mikołaju Koperniku, sytuacji politycznej na przestrzeni kilku wieków, epidemii dżumy, roli Olsztyna w bitwie pod Grunwaldem, wojnie ze Szwedami, a także o Lesie Miejskim. Hugo Bonk (ur. 3 lutego 1861 r. w Lidzbarku, zm. 10 października 1936 r. w Ostródzie) był nauczycielem, wydawcą źródeł historycznych i historiografem Olsztyna. W latach 1907-1929 wydawał zeszyty historyczne dotyczące Pogórza. Był również wydawcą 10 tomów „Historii miasta Olsztyna” („Geschichte der Stadt Allenstein”) (1929-1930) stanowiących cenne źródło wiedzy o historii miasta. Za swoją działalność został zgłoszony do plebiscytu na najwybitniejszego mieszkańca Olsztyna XX wieku, zajmując ostatecznie 4 miejsce. Jego zdaniem zamek w Olsztynie powstał w czasie lokacji miasta.
(mlewin/kos)