Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ks. Piotr Hartkiewicz: Prawie każdy sektor poważnej gospodarki jest oparty na imigrantach

Fot. Fotolia.com

W wielu sektorach gospodarczych jesteśmy uzależnieni od migrantów ze wschodu. Bez nich gospodarka mogłaby runąć. Jeżeli chcą  zostać na dłużej, to musimy im pomóc – aby się zasymilowali i nie tworzyli swoistego getta – mówił w Porannych Pytaniach ks. Piotr Hartkiewicz, z Caritasu Archidiecezji Warmińskiej.

Caritas przygotowuje się do wdrożenia programu pomocy imigrantom. Ks. Piotr Hartkiewicz wyjaśniał, że w kraju jest duża grupa migrantów ekonomicznych:

Każdy, kto uważnie obserwuje Olsztyn zauważył, że pojawiają się u nas spore grupy z Ukrainy czy Białorusi. Ludzie uciekają ze swojego macierzystego kraju ze względów finansowych. W tej grupie są też Polacy, którzy wyjechali np. do Londynu. Prawie każdy sektor poważnej gospodarki jest dzisiaj oparty na imigrantach, przybyłych do nas najczęściej ze wschodu. Często pojawiają się również osoby z Dalekiego Wschodu, np. z Wietnamu, z Korei czy z Chin. Przyjeżdżają oni do nas do pracy. Czasami przeżywają oni trudności, dlatego przyszedł pomysł z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, żeby stworzyć w kraju Centra Pomocy dla Imigrantów. Jest to program rządowy, realizowany przez wszystkich wojewodów w całej Polsce. W warmińsko-mazurskim wojewoda powierzył to zadanie Caritasowi.

Caritas Archidiecezji Warmińskiej przyjął ponad 400 osób z Ukrainy i pozwolił przystosować się w Polsce. – Stworzyliśmy dwa programy adaptacyjne dla przesiedleńców z Donbasu – powiedział ks. Piotr Hartkiewicz i dodał:

W tym programie to my będziemy wychodzić do migrantów. Biuro projektu, który nazwaliśmy „Bezpieczna Przystań”, znajduje się na Starówce w Olsztynie. Do nas może przyjść każdy migrant spoza Unii Europejskiej. Otrzyma od nas pomoc prawną, psychologiczną w zakresie doradztwa zawodowego. Pojawia się coraz więcej problemów związanych z respektowaniem prawa pracy przez pracodawców. Ukraińcy z Donbasu świetnie zintegrowali się z naszym społeczeństwem, bo praca którą otrzymali, była satysfakcjonująca. Przewidziany jest również budżet finansowy na wsparcie dla imigrantów. Projekt skierowany jest także do pracodawców. W wielu sektorach gospodarczych jesteśmy uzależnieni od migrantów ze wschodu. Bez nich gospodarka mogłaby runąć. Jeżeli chcą oni zostać na dłużej, to musimy im pomóc – aby się zasymilowali i nie tworzyli swoistego getta. Muszą jednak znać nasz język,kulturę a nawet działanie systemu prawnego.

Posłuchaj rozmowy z ks. Piotrem Hartkiewiczem

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, Poranne Pytania, Ukraińcy, ks. Piotr Hartkiewicz, imigranci
Prof. Gertruda Uścińska: Obok publicznych systemów emerytalnych w przyszłości muszą być systemy dodatkowe

Nie mamy pełnego obrazu konsekwencji ustawy obniżającej wiek emerytalny - powiedziała w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.  Prof. Uścińska wytłumaczyła, że...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV