Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ks. Krzysztof Bielawny: po objawieniach Gietrzwałd był najważniejszym miejscem pątniczym w Polsce. Tu przybywało więcej pielgrzymów niż na Jasną Górę

Ksiądz Krzysztof Bielawny koordynuje jubileuszowe uroczystości 140. rocznicy objawień Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej

Gościem Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn był ksiądz Krzysztof Bielawny koordynujący jubileuszowe uroczystości 140. rocznicy objawień Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej.

Pielgrzymów zaprosił do Gietrzwałdu sam papież Franciszek.

Papieżowi nazwę Gietrzwałd trudno było wypowiedzieć. Przy drugim podejściu udało się to całkiem nie najgorzej. Na wtorkowe uroczystości (27 czerwca) w gietrzwałdzkim Sanktuarium Maryjnym pielgrzymi z różnych części Polski oczekiwali już od soboty. Byli bardzo uradowani, bo słowa papieża były skierowane właśnie do nich. Pielgrzymi przybywają tutaj każdego dnia. Szczególnie dużo jest ich w piątek, sobotę i niedzielę.

We wtorek 27 czerwca w gietrzwałdzkim Sanktuarium Maryjnym rozpoczęły się uroczystości z okazji 140. rocznicy objawień Matki Boskiej. Główne obchody z udziałem episkopatu zaplanowano na wrzesień. Gietrzwałdzkie objawienia rozpoczęły się 27 czerwca i trwały do 16 września 1877 roku. Za główne wizjonerki uznano 13-letnią Justynę Szafryńską i 12-letnią Barbarę Samulowską. Jak mówiły, Matka Boża przemówiła do nich po polsku i prosiła o codzienne różańcowe modlitwy.

Ksiądz Krzysztof Bielawny przypomniał, że orędzie gietrzwałdzkie sprzed 140 lat jest wciąż bardzo aktualne i skierowane do współczesnego człowieka.

Orędzie gietrzwałdzkie, ze swoją treścią, wpisuje się w szereg objawień m.in. z Lourdes, Fatimy czy La Salette. Gietrzwałd to ważne miejsce i trzeba o tym miejscu mówić.

Na uroczystości jubileuszowe przyjechali do Gietrzwałdu pielgrzymi z całego kraju, ale też z zagranicy.

Mieliśmy reprezentantów z całej Polski i nie tylko. Byli też Niemcy, Słowacy i Filipińczycy. Echa o tym ważnym miejscu i o tym co wydarzyło się przed 140 laty tam też docierają. 27 czerwca 1877 Matka Boża objawiła się nie gdzie indziej, ale właśnie w Gietrzwałdzie. Matka Boża przychodziła jako piękna pani na tronie w orszaku i świętych.

Objawienia w Gietrzwałdzie od razu nabrały rozgłosu, stały się znane nie tylko w Europie, lecz także na drugiej półkuli. Od 27 czerwca do 16 września 1877 roku Gietrzwałd odwiedziło 300 tysięcy wiernych i 200 kapłanów. Widzenia nastolatek miały duży wpływ na życie religijne i narodowe – nastąpiło przebudzenie świadomości narodowej wśród warmińskiej ludności polskiej, poddawanej wówczas silnej germanizacji, i odrodzenie się poczucia jedności z Polakami, mieszkającymi w innych zaborach. Gietrzwałd dał także impuls do powstania ruchu polskiego na Warmii.

Gietrzwałd to wieś położona między Olsztynem a Ostródą, nazywana warmińską Częstochową. Jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Stolicę Apostolską za autentyczne.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z ks. Krzysztofem Bielawnym

00:00 / 00:00

(BSChromy)

Więcej w Gietrzwałd, kościół, religa, objawienia
Rozpoczęły się uroczystości 140. rocznicy objawień gietrzwałdzkich

Tysiące pielgrzymów świętuje 140. rocznicę Objawień Maryjnych w Gietrzwałdzie. Sanktuarium w tej warmińskiej wsi to jedyne miejsce objawień w Polsce, które zostało oficjalnie uznane przez kościół...

Zamknij
RadioOlsztynTV