Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania, Audycje
Krzysztof Marek Nowacki: Przebieg ferii zimowych oceniam na 4+
W czasie tegorocznego zimowego wypoczynku wszystko przebiegało zgodnie z planem – mówił w Porannych Pytaniach warmińsko-mazurski kurator oświaty, Krzysztof Marek Nowacki.
Dzisiaj zakończyły się ferie zimowe. Jak zaznacza gość Porannych Pytań, w naszym województwie wypoczywało w tym czasie kilkadziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży:
Rok do roku mamy do czynienia z wypoczynkiem zimowym. Zgłosiły się do nas 253 placówki. Względem ubiegłego roku możemy zauważyć wzrost w liczbie wypoczywających o około 20 %. Myślę, że jest to zasługa m.in. programu 500 +. Rodzice mają dzięki temu większe możliwości finansowe, co umożliwia im wysłanie swoich pociech na zorganizowany wypoczynek.
Krzysztof Marek Nowacki opowiadał także, że o kontrolach, które przeprowadziło kuratorium.
Dokonaliśmy 90 kontroli, zdarzały się pewne nieprawidłowości, które jednak były od razu niwelowane przez organizatorów wypoczynku. Głównie chodziło o uchybienia natury formalnej, na przykład ktoś nie wypełnił dzienniczka. Podsumowując, nie wydarzyło się nic złego. Całościowo wystawiłbym ocenę 4+.
Olsztyńscy radni podjęli uchwałę w sprawie zamknięcia Liceum i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4. Tłumaczyli to faktem, że placówki cieszą się bardzo małym zainteresowaniem. W uzasadnieniu podano, że w miejscu liceum mogłaby powstać Szkoła Podstawowa lub tzw. Centrum Usług Wspólnych. Przeciwni likwidacji byli radni Prawa i Sprawiedliwości.
Była to uchwała intencyjna i na razie nie jest obowiązująca. Z tego co mi wiadomo, to Liceum nr 8 jest mało popularną placówką. Na obszarze południowych dzielnic miasta jest potrzeba powstania Szkoły Podstawowej. Związane jest to z dwuzmianowością, która występuje w SP nr 25, 30 i 34. Gdyby ten budynek był pozyskany dla Szkoły Podstawowej, wtedy dwuzmianowość w olsztyńskich szkołach zostałaby zniwelowana. Kiedy będziemy opiniowali tę uchwałę, to zwrócimy uwagę na każdy czynnik. Zajmować się tym będzie Wydział Nadzoru Pedagogicznego i Wydział Administracyjny.
-komentuje warmińsko-mazurski kurator oświaty.
W ostatnim czasie pojawiły się kontrowersje wokół nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i zapisu dotyczącego karania za świadome używanie zwrotu „polskie obozy śmierci”. W jaki sposób uświadamiani są młodzi Polacy, głównie na lekcjach historii?
Problematyka Holocaustu zawsze istniała i istnieć będzie, nie tylko w nauczaniu historii ale także w lekturach z Języka Polskiego i na lekcjach Wiedzy o Społeczeństwie. W wymaganiach szczegółowych podstawy programowej od zawsze były elementy problematyki Holocaustu.
-podkreślał Krzysztof Marek Nowacki.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Krzysztofem Markiem Nowackim.
Redakcja: A. Dybcio