Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Kuriata o czwartej fali pandemii: szpitale są uzbrojone po zęby, problemem jest kadra

fot. P. Getka

Warmińsko-mazurska służba zdrowia, sprzętowo jest przygotowana do czwartej fali pandemii lepiej, niż do poprzednich – zapewniał w Porannych Pytaniach Krzysztof Kuriata, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie i pełnomocnik wojewody ds. szczepień, z którym rozmawiał Andrzej Piedziewicz.

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem, a także liczby zajętych łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Obecnie są oni leczeni w trzech szpitalach: w Ostródzie, Nidzicy i Szczytnie. Urząd wojewódzki przygotował plan tworzenia oddziałów covidowych także w innych placówkach.

Krzysztof Kuriata dodał, że szpitale są przygotowane, choć problemem może być kadra.

Jeżeli chodzi o sprzęt do leczenia to szpitale są uzbrojone po zęby. Mamy porobione instalacje tlenowe. Już nie ma szpitali, które będą funkcjonowały na butlach z tlenem. Mamy dużo więcej danych i dużo więcej wiemy. Czy nam to wystarczy? Nie wiem. Nakładają się kolejne problemy, jak sytuacja w ratownictwie medycznym.

Strach przed czwartą falą pandemii – to jedyny czynnik, który może podnieść liczbę szczepień przeciwko COVID-19 – ocenił pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego ds. szczepień Krzysztof Kuriata.

Dotychczas w regionie zaszczepiło się nieco ponad 591 tysięcy osób, to około 42 procent mieszkańców regionu. Krzysztof Kuriata przyznał na antenie Radia Olsztyn, że akcje zachęcające do szczepień przynoszą niewielki skutek. Działa jedynie strach przed kolejną falą.

Ci, którzy byli przygotowani do tego, żeby się szczepić są już zaszczepieni. Akcje promocyjne nie przynoszą już takich elektów. Nie wymyślimy już nic nowego. Pojawiają się osoby, które zaczynają się bać czwartej fali i teraz chcą się szczepić.

Według Krzysztof Kuriaty, czwarta fala epidemii dotarła już do regionu. Świadczy o tym rosnąca liczba nowych zakażeń koronawirusem, a także coraz wyższa liczba zajętych łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Jeszcze w wakacje zajętych było około 10 łóżek, teraz jest ich prawie 40.

Posłuchaj Porannych Pytań

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Piedziewicz

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ratownicy, lekarze, szpitale, sprzęt, koronawirus, pandemia, COVID-19, czwarta jaka
Koronawirus w elbląskich szkołach. Jak wygląda sytuacja?

W czterech szkołach w Elblągu potwierdzone zostały przypadki zakażenia korowirusem. - Kilkudziesięciu uczniów jest na kwarantannie, dla kilku klas oznacza to powrót do nauki zdalnej -...

Zamknij
RadioOlsztynTV