Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Krzyżaniak o proteście w ZGOK-u: Wszystkie inne narzędzia zostały wykorzystane

Krzysztof Krzyżaniak. Fot. B. Świerkowska-Chromy

„Wychodzimy do pracodawcy z żądaniami, bo wszystkie inne narzędzia zostały wykorzystane” – tak o proteście pracowników olsztyńskiego ZGOK-u w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn mówił wiceprzewodniczący Solidarności w regionie Krzysztof Krzyżaniak.

Uczestniczył on we wtorkowym strajku ostrzegawczym przed bramą ZGOK-u. Pracownicy zakładu domagają się podwyżek: zarówno pensji zasadniczej, jak i dodatków zmianowych. Chcą też otrzymać dodatkowe pieniądze za pracę w warunkach szkodliwych. Prezes ZGOK-u Marek Bryszewski twierdzi, że chce dać pracownikom podwyżki, tylko nie ma pieniędzy, bo gminy, które są udziałowcami zakładu nie podwyższyły stawek za odbiór odpadów.

Krzysztof Krzyżaniak był pytany m.in. o dalsze plany Solidarności w sprawie pracowników ZGOK-u:

Co do dalszych ruchów Solidarności, czekamy czy coś w sprawie podwyżek się wydarzy. Nie chcę zdradzać, co się będzie działo dalej, zależy, co zadecyduje nasza organizacja zakładowa.

We wtorkowym strajku ostrzegawczym pod bramą olsztyńskiego ZGOK-u wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Krzysztof Krzyżaniak odniósł się też do nominacji Jarosława Gowina na wicepremiera i ministra odpowiedzialnego m.in. za pracę. „Nie ma dyktatu pracowników i związków zawodowych” – powiedział wiceprzewodniczący warmińsko-mazurskiej Solidarności. Krzyżaniak komentował również słowa przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy. Ten o Gowinie wypowiadał się bardzo krytycznie twierdząc, że dołożył rękę do podwyższenia wieku emerytalnego. „To jest tak, jakby napluto komuś w twarz i Prawo i Sprawiedliwość zrobiło to Solidarności” – mówił w ubiegłym tygodniu Piotr Duda.

Tymczasem Krzysztof Krzyżaniak z regionalnej Solidarności podkreślał na naszej antenie, że nie podobają mu się niektóre wypowiedzi wicepremiera Gowina

Powiedział, że zrobi wszystko, żeby nie było niczyjego dyktatu, ale przede wszystkim zwrócił uwagę o dyktacie związków zawodowych i pracowników. Moim zdaniem zostało popełnione faux pas, bo takiego dyktatu nie ma. Przypomnę, że w Radzie Dialogu Społecznego jest trzech partnerów.

Jarosław Gowin został wicepremierem, ale też ministrem rozwoju, pracy i technologii.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Krzysztofem Krzyżaniakiem

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność, strajk, protest, Jarosław Gowin, ZGOK
Rolnicy i hodowcy protestowali przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Traktory wyjechały na drogi w regionie

Rolnicy i hodowcy protestowali przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. likwidację hodowli zwierząt futerkowych w Polsce i ograniczenie uboju rytualnego. W całym kraju...

Zamknij
RadioOlsztynTV