Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krócej pociągiem z Olsztyna do Ełku. Przed koleją duże inwestycje i elektryfikacja linii

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do przebudowy drugiego odcinka linii Ełk-Korsze. Rozpisano przetarg na modernizację i elektryfikację 50-kilometrowej trasy między Giżyckiem a Korszami.

Obecnie gromadzone są materiały i przygotowywany teren. Prace mają się rozpocząć po 2023 roku. Cały projekt zakłada modernizację około 100-kilometrowego odcinka Ełk-Korsze, na którym pociągi mają jeździć z prędkością do 160 km/h. To pozwoli skrócić podróż z Olsztyna do Ełku przez Korsze i Giżycko o 50 minut. Szybszą podróż zapewni elektryfikacja linii, bo nie będzie konieczności zmiany lokomotywy z elektrycznej na spalinową. Będzie też mogło jeździć tamtędy więcej pociągów.

Na linii Ełk-Korsze przebudowane zostaną 4 stacje (Sterławki Wielkie, Kętrzyn, Tołkiny i Korsze), 5 przystanków (Niegocin, Sterławki Małe, Martiany, Nowy Młyn, Linkowo) oraz 38 przejazdów kolejowo-drogowych i 84 obiekty, między innymi mosty i wiadukty. W Sterławkach Wielkich powstanie wiadukt, a w Korszach – lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym.

Roboty na odcinku Ełk-Korsze mają potrwać do pierwszego kwartału 2024 roku. Ich wartość to 649 milionów złotych, z czego 499 milionów to dofinansowanie unijne.

Fot. PKP PLK

Autor: K. Kantor
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w PKP, pociąg, Olsztyn, Ełk, kolej, remont, przebudowa, linia kolejowa
Kolejny raz nie udało się sprzedać dworcowego biurowca. Dlaczego?

Nie udała się kolejna próba sprzedaży biurowca przy dworcu głównym w Olsztynie. - Nie było chętnych na przetarg - poinformowała Aleksandra Baldys rzeczniczka Polregio. Drugie postępowanie...

Zamknij
RadioOlsztynTV